Първите човешки общества са на ловци събирачи, егалитарни групи от индивиди, но как от тях са произлезли авторитарните и деспотични йерархии на древния свят? Ново проучване показва възможните причини за възхода на египетските фараони – технологични и географски.

В период, когато земеделието е в първия си възход изобщо, а пустините са навсякъде, няма къде да избягаш от влиянието на фараона. Това е мнението на Саймън Пауърс, лидер на проучването. В началото на каменната ера (преди около 10 000 години) все още почти навсякъде са разпространени безкласовите общества на ловци събирачи, където силните, бързите и ловките са доминантната група. По време на тази епоха се развиват каменните сечива и земеделието като основна прехрана. Същият е периодът и на класовото разделяне, когато лидерите имат абсолютна власт, без значение от индивидуалните им качества.

 

Stone Age

Артистично представяне на общество от каменната ера. Изображение: Виктор Васнецов

 

В проучването си Пауърс прави компютърна симулация на едно такова общество, където броят наследници на индивид се определя от това, колко е богат. В поколенията някои групи от симулацията избират свой лидер, но децата им често се отделят, на цената на ресурси. В крайна сметка се оказва, че хората следват лидери, които им дават достатъчно предимство – ако индивид предложи на хората улеснение или увеличение в производството на храна, те ще го следват – коментира Пауърс.

Как лидерът се превръща в деспот? Според проучването има два фактора за това – нарастването на гъстотата на населението и размера. И двете идват логично в едно земеделско общество. Когато всичката свободна земя се обработва, е доста по-трудно да спреш да следваш лидера си, дори и да не го одобряваш. Липсите създават деспоти. Монополът над напоителната вода или обработваемата почва е това, което издига абсолютните лидери по света. Уседналостта на обществото и ограниченията, които земеделието налага в сравнение с номадските ловци събирачи, са причината за класовото разделение и йерархията като цяло.

В момента е лесно да сменим едно правителство с друго, защото имаме избор. Но ако промените в климата и технологиите продължат, кой знае накъде ще се запъти световната политика?

Тагове: