Заглавието би звучало тенденциозно, ако не бях iOS потребител (и дори фен, ако искате). След няколкото ми неуспешни опита да премина към Android, Jelly Bean може би ще успее да ме накара да прескоча от другата страна за повече от два месеца.
На пръв поглед Android 4.1 е подобрена версия на Ice Cream Sandwich или фейслифт, ако асоциацията с автомобилната индустрия ви се струва по-удачна. Поредният номер също подсказва това. Противно на очакванията ни, Jelly Bean се оказа 4.1, а не 5.0, който вероятно остава за Key Lime Pie. Последната версия на Android решава някои от най-важните проблеми, които можеше да ви откажат от предложението на Google в предходните му итерации.
Защо смятам, че Jelly Bean може да накара дори закоравелите iOS потребители да обмислят покупката на Android устройство? Прочетете отговорите долу.
Плавно изживяване
По време на представянето на Jelly Bean Google обеща най-малко 60 кадъра в секунда във всички части на Android. Това включва не само вградените софтуер и анимации, но и пълната работа на приложенията от Google Play.
Непостоянният каданс на интерфейса на Android бе един от най-сериозните проблеми на платформата - може би най-важният след фрагментацията, която за съжаление продължава да се задълбочава. Макар насичането и изоставането на визуализациите да не възпрепятстват работата директно, те създават неприятно впечатление на новите потребители и особено на тези, които идва от безкрайно плавната iOS. Google най-накрая успява да догони конкурентите си от Купертино и Редмънд с комплексния труд по Project Butter ("Проектът масло"). Истината е, че анимациите насичат и при устройствата от най-висок клас. Това не се дължи на недостатъчна хардуерна мощ, а на немарлива реализация от страна на инженерите на Google. Под натиска на Матиас Дюарте проблемите най-накрая са отстранени. Предполагам, че повечето от вас не биха разбрали какви точно са механизмите, които вършат това, или не се интересуват. Ако се чувствате обидени от горните квалификации, може да научите фини подробности за Project Butter в първия абзац на този текст.
Интелигентни нотификации
Android винаги е била операционната система с най-добре реализирани нотификации. Благодарение на дизайнерското студио The Astonishing Tribe още първата версия на платформата разполагаше с падащ списък с уведомления, който позволява да не им обръщате внимание на момента. Тогава iOS все още показваше натрапчиви поп-ъп съобщения, към които нямаше как да се върнете впоследствие, а Windows Phone не съществуваше.
Оттогава войната на нотификациите се е променила сериозно и iOS разполага с доста добра система за тяхното менажиране, макар и тя да е вдъхновена от тази Android. Момчетата от Маунтин Вю отново набират преднина с разширените уведомления в Jelly Bean. Те позволяват директно извършване на действия, без нужда от отваряне на приложението. Така например може да харесате коментар под ваш статус във Facebook или да се чекирате във Foursquare. Разбира се, платформата е напълно достъпна за разработчиците и тяхното въображение.
Подобрени уиджети
Промените по системата за добавяне на уиджети към отделните страници не е особено променена, но поведението на самите елементи е станало доста по-интелигентно. С новите уиджети Матиас Дюарте и компания са решили някои от най-досадните проблеми, с които се сблъскват потребителите ежедневно. Когато опитате да добавите нов уиджет към вече пълна страница, останалите се смаляват автоматично, за да отстъпят място. Задържането върху вече заета позиция пък измества нейното съдържание.
Обобщено: забравете за строгата мрежа, върху която трябва да налагате уиджетите. Тя вече не съществува.
Висока резолюция за снимките към контактите ви
Безумно е, че снимките към контактите ви във всички версии на Android досега бяха ограничени от резолюция, която често е по-ниска от тази на дисплея. 4.1 Jelly Bean слага край на досадното и грозно пикселизиране, като вдига лимита до 720 х 720.
Android Beam
Тези от вас, които притежават смартфон или таблет с Ice Cream Sandwich и NFC модул (действително, малка група), са забелязали, че Android Beam вече е част от операционната система. С Jelly Bean Google се надява да наложи инструмента за директно споделяне на файлове масово, предвиждайки бума на NFC. С помощта на Beam имате възможност да изпращате снимки, видеа, съобщения и всевъзможни други файлове чрез Bluetooth, активирайки трансфера с докосване на две устройства.
Делта ъпдейти за приложения
Замисляли ли сте се, че повечето ъпдейти за приложенията, които използвате, не правят сериозни промени по интерфейсите, методите им на работа и функционалността им? Преобладаващата част от актуализациите поправят бъгове. Именно затова Google с Jelly Bean Google представя възможност за частични или делта ъпдейти. Така отпада нуждата от сваляне на целия .apk файл. В комбинация с постепенното въвеждане на напълно автоматично актуализиране моментът, когато няма да се налага да мислите дали използвате най-новата версия на дадени приложения, става все по-близък.
Google Voice Search
Със Siri Apple показа, че потребителите имат нужда от интелигентен гласов асистент или поне, че са склонни да използват такъв, стига той да е достатъчно добър. Android разполага с Voice Search от години, но с Jelly Bean момчетата от Маунтин Вю разширяват функционалността му значително. Платформата вече работи и без връзка с интернет (важно предимство спрямо Siri) и поддържа много повече команди. В комбинация с Google Knowledge Graph може да получавате подробна информация за хора, събития, места и др. само за секунда - достатъчно е да изречете имената им.
Като цяло подобрената версия на Google Voice Search работи подобно на Siri.
Google Now
Една от най-интересните новости в Jelly Bean е Google Now. Трудно е да обясним какво точно представлява системата, тъй като тя няма директна алтернатива сред конкурентните операционни системи.
Най-правилният опит за дефиниране може би е: автоматизиран помощник, който винаги ви предоставя информацията, от която се нуждаете, точно тогава, когато искате да я имате. Крайната цел на Now е всеки път, когато извадите смартфона от джоба или таблета от чантата си, те да показват това, за което сте искали да ги използвате, пропускайки частта с използването.
Системата е клауд базирана, което означава, че Google може да я обновява и усъвършенства без нужда от каквото и да е действие от ваша страна. Към моментна функционалността й е ограничена и е свързана най-вече с градски и личен транспорт, синоптични прогнози, срещи и ангажименти, полети, спортни събития, ресторанти и заведения, симултанен превод и конвертиране на валути и часови зони. Списъкът може да ви напомня на Siri, но начинът, по който Now работи, е доста различен.
Кое нововъведение в Jelly Bean е най-интересно и полезно според вас?