Преди няколко дни Стив Балмър създаде една от най-шокиращите новини в технологичния сегмент за тази година. Големият лош господин от Редмънд, който вероятно е най-култовата фигура с много власт в съвременния бизнес, обяви, че се пенсионира. Балмър е част от Microsoft от самото начало на компанията и вероятно е единственият главен изпълнителен директор, който може да си позволи да се държи така на публични места и да запази доверието на борда на директорите и най-вече на потребителите. Поведението на Балмър е част от Microsoft. Без значение дали го намирате за вдъхновяващо (признайте си кои сте в коментарите) или неприемливо, няма как да не признаем, че Балмър наистина "обича тази компания" и успя да я доведе до сериозни постижения по време на работата си като главен изпълнителен директор. В последните няколко години Microsoft обаче не се представя толкова добре, колкото Стив би искал. Каква е причината за това и какво следва за Редмънд?
Кръв, пот и сълзи
Наблягам на пот. Стив Балмър определено успя да се култивира до известна степен, но поведението му по време на презентации и в интервюта с журналисти определено граничи с лудост. Сигурен съм, че това е странен опит за създаване на алтернативен имидж, но от друга страна не съм сигурен дали ефектът от подобно начинание е позитивен. Личните ми наблюдения показват, че повечето хора, близо до индустрията, намират Балмър за срам за Microsoft и поведението му не репрезентира все по-модернистичните ценности на компанията. Сигурен съм, че подобно настроение се прокрадва и в борда на директорите.
"iPhone? Та това нещо няма клавиатура"
Стив Балмър е известен с пословичното си бизнес късогледство. В крайните си опити за отрицание на бизнес модела на Apple той дава три отлични примера за това:
iPhone
След анонса на iPhone Балмър побърза да коментира, че смартфонът на Apple всъщност не е смартфон, тъй като няма клавиатура и приложения, а тогавашните PDA смартфони с Windows Mobile отдавна могат всичко, което може и iPhone. Големият лош мъж от Редмънд бе сигурен в провала на iPhone. Няколко години по-късно Microsoft следва концепцията на Apple и Google доста изкъсо с Windows Phone. Къде са клавиатурите? Стив Балмър твърди, че потребителите трябва да се компютърни инженери, за да използват Android. Предполагам, че повечето от вас не са компютърни инженери.
Ултрабуците
Не по-малко известно е изказването на Балмър за MacBook Air. Той побърза да отбележи, че Toshiba-та му сигурно е по-лека и първият съвременен ултрабук има само един USB порт, без да види голямата картина. Първият MacBook Air определено имаше сериозни недостатъци (личен опит) от хардуерна гледна точка, но бърз поглед към портфолиото на всички партньори на Microsoft показва, че ултрабуците на практика заместиха лаптопите за масовите потребители. Те са леки, тънки, с изключителни батерии и предостатъчна производителност.
Таблетите
Вероятно може да се досетите какво бе мнението на Стив Балмър за таблетите. Той отрече съществуването на пост-PC епоха, твърдейки, че потребителите ще продължават да използват PC-та още дълги години, а таблетите са временен тренд. Относително бързо след това Microsoft направи фундаментално преминаване към таблети с основната си операционна система Windows, представяйки Windows RT и правейки сериозни промени по интерфейса на класическото издание на Windows. Днес Metro (добре де, модерният интерфейс) е основна стратегия на Microsoft, а тя е предимно таблетно ориентирана.
Статията продължава на следващата страница.
Слабо финансово представяне
Microsoft има огромен финансов резерв и все още е сред водещите играчи в технологичния сегмент, но компанията не успя да възприеме бързия ход на развитие, познат ни от Apple, и най-вече Google. Сравнително мудното напасване към нови продуктови и пазарни концепции носи доста загуби на момчетата от Редмънд. Отличен пример е Windows RT, който спокойно можем да наречем абсолютен провал. Скоро ще имаме нужда от пръстите на повече от една ръка, за да преброим партньорите на Microsoft, които се отказаха от платформата. Windows 8 също не се представя особено добре. По данни на повечето анализаторски компании темпото му на навлизане е по-бавно дори от това на Windows Vista. Поглеждайки към Windows Phone, виждаме сходна ситуация. Платформата не успява да се отлепи от едносимволния пазарен дял вече няколко години, най-вече заради липсата на сериозна поддръжка от страна на любимите на Балмър разработчици. От потребителска гледна точка Microsoft има сериозно и засега непоклатимо присъствие единствено в гейминга с Xbox. Компанията продължава да е силна в корпоративния сектор, но стремежите й отдавна не са насочени към него. Добре знаем, че потребителският е далеч по-пикантен.
Прекалено бързи вътрешни реформи
Стив Балмър промени вътрешната организация на Microsoft тотално за по-малко от година. Започвайки с отстраняването на ръководителя на Windows подразделението Стивън Синофски, той даде нови постове на почти всички високопоставени лица в Microsoft. Някои от промени изглеждат, меко казано, нелогични. Достатъчно е да погледнем към идващата от Office Джули Ларсън-Грийн. За кратък момент тя бе шеф на Windows подразделението, докато днес ръководи хардуерното подразделение и разработката на игри. Възможно е зад тези преходи да има далновидна мисъл, но няма как да бъдем сигурни в това. Новият Microsoft би трябвало да работи по-бързо и адаптивно, но мнозина се съмняват в това. Из индустрията бързо се наложи мнението, че комбинацията от горните проблеми е довела до отстраняването на Стив Балмър, прикрито като пенсиониране с цел запазване високи цени на борсата.
Очаквайте втора част на статията, в която разглеждаме бъдещето на Microsoft без Балмър. Пенсионирането му не е задължително добър знак за момчетата от Редмънд.