Хирурзите, които се занимават с трансплантации на сърце може би скоро ще останат без работа. Учени от калифорнийския институт Gladstone по кардиоваскуларни болести представиха две различни изследвания, които съдържат уникални данни за бъдещето на регенеративната медицина.
Основна цел на едно от изследванията е превръщането на обикновени клетки в много по-сложни специализирани клетки, които формират сърдечната мускулатура, а на второто е начин за блокиране на два гена, които потискат клетъчното делене. Превръщането на обикновени клетки във фибробласти, клетки, които могат да се „програмират" генетично в сърдечни клетки е извършено успешно. Това означава, че методите за инвазивна сърдечна хирургия могат да се намалят драстично и вместо да изрязват тъкан, хирурзите ще я регенерират (поправят).
Разбира се опитните изследвания са извършени засега върху лабораторни мишки, които са получили такива клетки, напълно жизнени за 2 седмици.
При второто изследване учените са опитали да копират процесите по регенерация наблюдавани при някои земноводни. Блокирането на съответните сходни гени при гръбначните (мишките) води до започване на клетъчно делене и изграждане на сърдечна тъкан. Неконтролиран процес от този тип води до образуване на тумори, но в случая учените могат да го управляват и това подхранва надеждите за създаване на успешни методи за възстановяване на милиони хора, прекарали инфаркт или други заболявания на сърцето.