Близо милиард души на Земята са хронично гладни. Очаква се до 2050 г. населението да се увеличи с над 20%, а обработваемата земя да си остане относително същата. Вече използваме около 70% от нея. Океаните страдат от свръхвисоки нива на риболов, много хабитати стават необитаеми заради замърсяване. Как ще изхраним човечеството след 50 години? С буболечки!

Какво прави насекомите примамливи за ядене? Първо те са доста хранителни. С високо съдържание на протеини, витамини, фибри, минерали и ненаситени мазнини, буболечките имат почти всичко, необходимо за една балансирана диета. При някои видове до 80% от теглото е протеини. Желязо? Щурците съдържат до 20 мг/100 г в сравнение с 23 мг/100 г за черния дроб - една от най-богатите на желязо храни.

Освен това малките пълзящи гадинки са доста по-лесни за отглеждане и са по-екологични. Щурците се нуждаят от 2 кг храна, за да доставят 1 кг месо, от което 80% е ядивно, а на телетата има трябват 8 кг храна за същата жива маса, от която обаче ядем само 40%. Буболечките могат дори да се хранят с екскрементите на останалите животни, както и с растения, с които нито ние, нито добитъкът ни можем. Също така е по-малко вероятно да разпространят нова зараза заради силната разлика в генетиката между нас и тях, за разлика от прасетата или птиците.

Как са на вкус? Насекомите са част от ежедневната диета на 2 милиарда азиатци, така че не би трябвало да са чак толкова зле. Ако случайно решите, че сте се запалили по идеята и можете да навиете други – Европейската комисия CORDIS предлага 3 милиона евро за популяризиране на насекомите като алтернативни източници на протеини.

 

Тагове: