Изкуственият интелект (AI) се откроява като една от най-трансформиращите технологии днес. Според данни на GrandViewResearch се очаква глобалният пазар на изкуствен интелект да се разрасне с 37.3% годишен темп на растеж от 2023 до 2030 г.
С широките му приложения в различни сектори от здравеопазването до финансите овладяването му започва да се превръща в основен приоритет за много амбициозни технологични ентусиасти. Доклад на IBM сочи, че 44% от организациите работят за внедряване на изкуствен интелект в текущи приложения и процеси, а две трети от компаниите вече прилагат или планират да приложат изкуствен интелект за целите си, свързани с устойчивостта.
И така, кои са основните умения, от които се нуждаете, ако искате да навлезете дълбоко в света на изкуствения интелект?
Днес СофтУни – водещата организация, предоставяща качествено, достъпно и практическо обучение в сферите на софтуерното инженерство, QA, дигитален маркетинг и дизайн, ще сподели кои са 7-те задължителни умения за овладяване на AI.
Ето и кои са те:
Програмният език Python
Програмният език Python се утвърди като основен език за разработка на изкуствен интелект благодарение на своята опростеност и богата екосистема от библиотеки.
Една от най-големите компании, които разчитат на Python, е Google. Първата версия на търсачката на Google и целият технологичен стек всъщност са написани на Python. Днес Python е един от трите основни езика за програмиране, използвани от Google, заедно с Java и C++.
Facebook също използва Python за machine learning - направление в изкуствения интелект и компютърните науки, което се фокусира върху използването на данни и алгоритми за имитиране на начина, по който хората се учат, като постепенно и автоматично се подобрява точността на машините. Във Facebook алгоритмите за machine learning се използват за подреждане на съдържанието в newsfeed-а, както и за откриване на обекти в снимки. Потребителите на Facebook се разпознават на снимки дори когато не са маркирани. А за хората с увредено зрение Facebook описва снимките с думи.
Затова, ако искате да овладеете изкуствения интелект, започнете с основите на Python и след като се почувствате комфортно, навлезте в неговите библиотеки, пригодени за AI. Може да направите първите стъпки с цялостната програма на SoftUni, стартираща с безплатния курс Programming Basics with Python.
Математически концепции
Изкуственият интелект се основава на математически концепции. Независимо дали става въпрос за изчисленията, използвани при оптимизационните задачи, или за статистиката, която е в основата на алгоритъма за машинно обучение, силната математическа основа е незаменима.
Знания като това как да работите с матрици и вектори и как да анализирате и имплементирате решения, са от ключово значение за разбирането на алгоритмите и създаването на ефективни AI модели.
Data Science
Преди компютърната програма да се опита да се учи от данните, често е полезно човек (или програма за анализ на данни) да ги проучи. Специалистите по анализ на данни често обработват данните, извличат важните елементи и ги предоставят на изкуствения интелект, за да се учи от тях по-нататък.
Умението да събирате, анализирате и визуализирате данни несъмнено ще ви е от голяма помощ.
Machine Learning и Deep Learning
Както вече споменахме, Machine Learning e раздел на изкуствения интелект, който позволява на системите да се учат и подобряват от опита си, без да бъдат изрично програмирани. Това е магията, която стои зад системите за препоръки, прогнозния анализ и много други приложения на изкуствения интелект.
Deep Learning e част от Machine Learning, която се опитва да симулира поведението на човешкия мозък и е в основата на много приложения и услуги с изкуствен интелект, които подобряват автоматизацията, като изпълняват аналитични и физически задачи без човешка намеса, например дигитални асистенти, дистанционно управление на телевизори с гласови команди или пък самоуправляващи се автомобили.
Това, което различава Deep Learning от Machine Learning, е предимно видът на данните, с които се работи, и методите, които се използват. Ако се запознаете с различните алгоритми – кога се използват, как се обучават и тестват, ще сте една стъпка по-близо до овладяването на изкуствения интелект.
Източник: Freepik
Етични съображения и почтеност
Овладяването на изкуствения интелект идва и с голяма отговорност. Според проучване на Forbes по-голямата част от потребителите се отнасят предпазливо към нарастващото използване на инструменти на изкуствения интелект в различни бизнеси.
Въпреки опасенията относно прилагането на изкуствения интелект в различни бизнеси и вертикали 65% от потребителите имат доверие в компаниите, които използват технологии с изкуствен интелект.
Това ясно показва, че по-добра прозрачност и етични практики в областта на AI биха спомогнали за укрепване на доверието между компаниите и техните потребители.
Разбирането на етичните последици от моделите на изкуствения интелект гарантира, че те се разработват и използват справедливо, като се избягват потенциални пристрастия и непредвидени последици.
Затова от голяма полза ще е да се запознаете с текущите дискусии и насоки относно етичните аспекти на изкуствения интелект.
И макар първоначално областта на изкуствения интелект да изглежда предизвикателна, ако притежавате тези умения, можете много по-лесно да го овладеете. Обученията на SoftUni в сферата на софтуерното инженерство могат да са отправната ви точка по усвояването на всяко едно от тези умения, за да сте добре подготвени да използвате огромния потенциал на AI. Можете да започнете приключението си още днес с цялостната програма по софтуерно инженерство, която стартира с безплатен въвеждащ курс.