Изминаха две години от деня, когато Apple пусна последния iPhone SE и най-накрая новият модел е тук. На своето събитие Peek Performance днес Apple представи новия iPhone SE 5G, който, подобно на своите предшественици, е по-достъпна версия на флагманската гама. Както се очакваше, бюджетният телефон има актуализиран четириядрен процесор A15 Bionic и поддръжка на 5G . Изненадващо обаче той все още запазва физическия бутон под екрана за Touch ID и има една задна камера. Всъщност той изглежда почти идентичен с предшественика си.

Новият iPhone SE ще се предлага в три цвята и ще има 4.7-инчов Retina HD екран. Покрит е със стъкло, като Apple казва, че това е „най-здравото стъкло в смартфон както отпред, така и отзад“. Това е същото стъкло като това на гърба на iPhone 13. iPhone SE също се предлага с IP67 устойчивост на прах и вода, а компанията обещава по-добър живот на батерията благодарение на ефективността от комбинацията между A15 Bionic и iOS 15.

Въпреки че тук има само една 12-мегапикселова задна камера (с бленда f/1.8), най-новият iPhone SE има екстри, които видяхме на iPhone 13, като фотографски стилове, Smart HDR 4 и Deep Fusion за по-добра обработка.

Предварителните поръчки започват този петък (11 март), като доставката пък започва от 18 март. На цена от 429 долара заслужава да се отбележи, че iPhone SE е с 30 долара по-скъп от последния модел.

Apple разтърси света на компютрите със своя чип M1, първия хардуер от серията Apple Silicon, който превърна MacBook Air, Mac Mini и други компютри в преносими гиганти. Миналата година компанията последва това с M1 Pro и M1 Max, които осигуриха още по-голяма производителност за 14-инчовия и 16-инчовия MacBook Pro. Сега Apple добавя нов член към семейството: M1 Ultra.

M1 Ultra по същество представлява два чипа M1 Max, събрани заедно, което го прави още по-подходящ за интензивни творчески приложения като редактиране на видео и 3D изобразяване. По време на премиерата днес Apple разкри, че чиповете M1 Max съдържат тайна функция, наречена UltraFusion, която им позволява да свързват множество чипове. Концептуално идеята е подобна на Infinity Fabric на AMD, която гарантира бърза комуникация между CPU, GPU и други компоненти.

Apple казва, че взаимовръзката UltraFusion може да се справи с обем до 2.5 терабайта в секунда, така че не трябва да води до забавяне на производителността между двете матрици M1 Max. Като цяло M1 Ultra разполага с огромните 114 милиарда транзистора и поддържа до 128 GB унифицирана памет с 800 GB/s честотна лента. Както бихте очаквали, неговите спецификации са основно това, което се случва, когато комбинирате два чипа M1 Max: Ultra разполага с 20-ядрен CPU (16 високопроизводителни и 4 високоефективни ядра) и 64-ядрен GPU. Компанията твърди, че новият чип предлага до 8 пъти по-бърза графика от оригиналния чип M1.

След почти година и половина от последното си опресняване iPad Air най-накрая получава актуализация. И въпреки че дизайнът му не се е променил много, новите функции на таблета от среден клас от пето поколение на Apple включват опционална 5G свързаност и огромен тласък в производителността.

Тъй като предишният iPad Air беше първият таблет на Apple с екран от край до край, бутон за захранване с интегриран сензор TouchID и плоското шаси, което Apple използва на следващите iPad (напр. iPad Pro и iPad Mini), екстериорът на устройството не се нуждае от много промени. Така че за 2022 г. Apple се фокусира повече върху оборудването на най-новия iPad Air с обновени компоненти както отвътре, така и отвън.

Предната ултраширока камера на iPad Air е получила нов сензор, поддържащ Center Stage, който използва машинно обучение, за да проследява автоматично и да следи главата ви и да ви държи правилно в кадър по време на разговори във FaceTime. Междувременно за хора, които се нуждаят от бързи мобилни данни, новият iPad Air може да бъде конфигуриран и с допълнителна 5G връзка.

Размерът на екрана на iPad Air ще остане същият – 10.9 инча, като пиковата яркост също ще бъде 500 нита. Друга новост е интегрирането на чипа M1. И както преди таблетът на Apple от среден клас все още работи с редица аксесоари, включително Apple Pencil, Magic Keyboard и Smart Keyboard Folio.

iPad Air ще се предлага в пет цвята (космическо сиво, звездно, розово, лилаво и синьо) на същата цена като предишния модел: 599 долара, като новият 5G модел ще струва 749 долара. Предварителните поръчки ще стартират този петък, като официалните продажби започват на 18 март.

Слуховете бяха верни: Apple представи мощен десктоп без монитор, който e позициониран между Mac mini и Mac Pro. Компанията пусна Mac Studio: компактна машина с до 20-ядрен чип M1 Ultra, 64-ядрен графичен процесор и повече възможности за разширение от своя мини колега. Не е изненадващо, че Apple прави смели твърдения за производителност – гигантът вярва, че Studio е до 60 процента по-бързо от 28-ядрен Intel Mac Pro в задачите на процесора, 80 процента по-бързо от най-бързата графична карта на Mac и може да се справи с до 18 8K ProRes 4:2:2 видео стрийминг наведнъж.

Ще имате голям избор за периферни устройства с четири порта Thunderbolt 4, два USB-A порта, HDMI и Ethernet на гърба. И да, Apple знае, че искате предни портове – два USB-C конектора и слот за SD SD карта ще ви спестят това да се пресягате зад системата, за да качвате снимки. Компютърът е и енергоефективен, като Apple твърди, че Mac Studio използва около 100 W по-малко мощност от 16-ядрен Windows при подобни нива на производителност. Не е ясно как производителността се нарежда в реалния живот, разбира се, но е забележително, че Apple дори сравнява настолен Mac с потребителски компютри от висок клас.

Mac Studio започва от 1999 долара с M1 Max, 32GB RAM и 512GB SSD и ще бъде наличен на 18 март. Предварителните поръчки започват от днес. Версия с M1 Ultra, 64GB RAM и 1TB SSD струва 3999 долара.

Както се очакваше, Apple добавя нов дисплей към продуктовата си гама. Компанията обяви Apple Studio Display по време на събитието си Peek Performance. Самостоятелният монитор разполага с 5K Retina панел с 14.7 милиона пиксела, 600 нита яркост и P3 широко покритие на цветовата гама. Той също така включва технологията True Tone на Apple, позволяваща на дисплея да съпоставя цветовата температура на панела с околното осветление във вашето работно пространство.

В горната част на дисплея ще намерите 12-мегапикселова ултраширока камера с функцията Center Stage на Apple: първа за един от мониторите на компанията. Този инструмент автоматично ще ви държи центрирани в средата на кадъра по време на разговори с FaceTime и Zoom, което води до по-естествено изживяване при видеоразговори. Studio Display се предлага и със звукова система с шест високоговорителя, която поддържа Dolby Atmos Spatial Audio. Отвътре мониторът включва процесора A13 Bionic на Apple. Чипът е там, за да подсили камерата и аудио възможностите на Studio Display.

Ако искате да го монтирате на стойка за монитор, Apple ще предложи отделен VESA адаптер, който ще ви позволи да направите точно това. От предната страна на I/O мониторът се предлага с четири USB-C порта, единият от които предлага връзка с Thunderbolt 3. Тази връзка може да осигури до 96 W мощност на преносим компютър Mac, което ви позволява бързо да зареждате 14-инчов MacBook Pro.

Преди днес най-скоро обявеният монитор на Apple беше 2019 Pro Display XDR. Това е екран, който започва от 5000 долара, преди дори да включите допълнителна стойка за още 1000. Последният път, когато компанията предложи монитор на потребителско ниво, беше 2016 г. – годината, в която прекрати производството на Thunderbolt Display от 2011 г.

Снимки: Apple

Тагове: