Историята на ръчните часовници може да бъде проследена назад във времето чак до XIX век. Според официалната Книга с рекордите на Гинес първият ръчен часовник е дело на швейцарския производител Patek Philippe през 1868 г. Други източници сочат, че това чудно устройство се появява дори по-рано, през 1810 г., когато Breguet изготвят първия модел като тип бижу за кралицата на Неапол.
Независимо каква е истината, едно е сигурно – този аксесоар устоява на теста на времето и може би сега е по-популярен от всякога заради богатата гама налични продукти. От най-новите смарт часовници, действащи почти като телефони на китките ни, до класически автоматични механизми, олицетворяващи швейцарската прецизност, изборът е толкова голям, че понякога може да е трудно да преценим кой модел е най-подходящ за нас.
Днес ще разделим часовниците на няколко генерални типа, ще разгледаме основните им характеристики и за кого са подходящи. Понеже сме технологична медия, нека започнем от модерните варианти.
Смарт часовници
Смарт часовниците изминаха дълъг път от първите си генерации и от устройства, които са предназначени да допълват смартфоните, вече могат да оперират напълно автономно, ако изберете модел, поддържащ eSIM. Някои от най-впечатляващите им функции в днешно време са: проследяване на съня, измерване нивото на кислород в кръвта, прецизна GPS локация и така нататък.
Дори от по-евтини модели може да очаквате: брой направени крачки, проследяване на тренировки, измерване на пулса и още много неща, които класическите часовници не могат да вършат. Ако сте фен на визията, Garmin и Withings предлагат модели, които смесват двата свята. В циферблата фигурират истински стрелки и индекси и може да е поместен съвсем малък дисплей, който показва известия, но основната част от събраните данни се проследяват от съответните приложения.
За кого са подходящи?
Със сигурност за физически активни хора, които ще се възползват на максимум от функциите за проследяване на тренировки и други телесни показатели. Това не значи, че ако не тренирате активно, не ви трябва такъв часовник. Всеки може да си следи известията (и да отговаря, ако моделът го позволява), да контролира музиката, която слуша от телефона, и да говори през такъв часовник.
Друг голям бонус са опциите за персонализиране. Дигиталният дисплей позволява голям набор от циферблати, така че да използвате нов всеки ден, буквално. Ако пък искате да се възползвате най-вече от тренировъчните функционалности, тогава фитнес гривните също са добър вариант, и то на по-ниска цена.
Кварцови часовници
Може би оценявате естетиката на класическите часовници (като мен) и искате да си купите някакъв, но нямате представа какъв и в същото време не ви се харчат прекалено много пари. Е, тогава може би имате нужда от часовник с кварцов механизъм. Casio предлагат най-добро качество в ниския ценови клас, но предвид популярността им, съвсем възможно е вече да имате техен модел. Ако искате да разнообразите, Timex са добра алтернатива.
Часовниците с кварцов механизъм са по-евтини понеже са много по-издръжливи и изискват минимална поддръжка, най-вече смяна на батерията. Подвижните части са малко, а движението на стрелките се осъществява чрез електрически импулси изпратени от батерията към миниатюрен кварцов кристал (оттам идва и името). Той вибрира и задвижва мотора, който кара стрелките да извършват единични тикове.
За малко по-премиум външен вид (а и удобство) може да изберете модел, който показва дата и ден от седмицата. Тази допълнителна секция бива интегрирана като въртящ се диск, видим на повърхността само в близост до индекса за три часа или под формата на 2 или 3 малки циферблата, поместени в основния.
За кого са подходящи?
За всеки, който иска класически изглеждащ часовник, който може да носи както с тениска и къси панталони, така и с риза. Достъпните им цени предразполагат към лесно колекциониране, а за повече персонализация може да пробвате различни каишки.
Силиконовите са спортни, кожените и металните са по-официални, а текстилните са ежедневни и удобни. Само проверете колко мм е ширината. Инструментите за улесняване на смяната им не са скъпи, но ако се помъчите, може да успеете и с почти всеки дълъг и тънък предмет.
Дигитални часовници
Няма какво да увъртаме, G-Shock са далеч най-популярните дигитални часовници, и то с огромна преднина. Някои дори биха казали най-популярните часовници изобщо. Почти няма хора, които да не са ги чували, а тази година легендарната серия празнува 40-и юбилей. Похвално е, когато едно име успее да се задържи релевантно за такъв период и дори да просперира.
Не са най-евтините, но за цената си предлагат много качество. Всички знаем, че се славят със своята издръжливост, но освен нея издържат на дълбочина от 200 метра, батерията издържа по 10 години и новите серии имат допълнителен защитен слой наречен Carbon Core Guard. Карбоновата част допълнително увеличава устойчивостта и същевременно прави часовника по-лек.
Ако не сте фенове на ригидната естетика, напоследък се връщат на мода ретро часовниците на Casio. Те са с правоъгълна форма на циферблата, много по-ненатрапчиви и също предлагат екстри като нагласяне на аларма, световно време, подсветка на дисплея при натискане на бутон и така нататък. Обикновено пристигат в два варианта – пластмасово тяло със силиконова каишка или метална верижка с пластмасово/метално тяло в сребрист или златист цвят.
За кого са подходящи?
G-Shock е за гмуркачи, катерачи, парапланеристи и всички занимаващи се с някакъв вид екстремен спорт, защото не са много часовниците, които могат да издържат на такива изпитания отново и отново. Ако ви харесва естетиката и просто искате устройство, за което няма да се притеснявате, когато го ударите в рамката на врата на излизане и като цяло е надеждно, също ще ви допадне тази серия.
Vintage моделите, както ги наричат самите Casio, са леки, удобни, почти толкова надеждни и много по-лесно се комбинират с дрехите за офиса. Някои от тях дори предлагат всички функции, които и G-Shock, като изключим протекцията. По-евтини варианти с G-Shock естетика са Illuminator и Tough Solar моделите на Casio, като вторите предлагат и батерия, захранвана от слънцето.
Дизайнерски часовници
На хората, разбиращи от часовници, това може да им се стори малко странна категория, но смятам, че е важно да фигурира, за да мога да обясня разликата между тях и механичните, защото цените им могат да бъдат заблуждаващи. Tommy Hilfiger, Hugo Boss, Armani Exchange, Diesel, Just Cavalli и много други са все модни брандове, които произвеждат богата селекция от продукти, включително и часовници.
Заради популярността на имената често моделите им са скъпи, но това се дължи на рекламата. Достойнствата им чисто като часовници са съизмерими с далеч по-евтини варианти. Това не значи, че не стават за нищо и не бива да си ги купувате. Същото е като при дрехите, ако една сива тениска без лого струва 10 лева, то същата с лого на Karl Lagerfeld струва 100 лева.
Ако сте фенове на някоя от тези марки, то тогава няма нищо лошо в това да си вземете и техен часовник. Дизайните им обикновено грабват окото, името носи престиж и много по-вероятно е някой да ви направи комплимент за такъв часовник, отколкото за Cartier. Това, което се опитвам да кажа, е – имайте предвид, че не купувате внимателно сглобено произведение на изкуството, а моден аксесоар.
За кого са подходящи?
Всички фенове на модата, за които е важно как се обличат и искат да допълнят колекцията си от скъпи аксесоари. В този случай не важи това, което се крие зад циферблата, а това, което е гордо изложено на него. Там се крие основната стойност на тези модели.
Истината е, че много хора така или иначе използват часовниците като аксесоар и ако ги попитате за часа, първосигналната реакция е да си погледнат телефона, а не китката. Дизайнерите са осъзнали това преди много време и са успели да навлязат успешно в още една ниша.
Механични часовници
Още наричани „автоматични“ заради механизма им. Те се захранват от динамо, което се върти, докато го носите на ръката си, или се навиват от коронката. Движението на стрелките е непрекъснато за разлика от това на кварцовите часовници, които правят пауза след всяко отместване.
Макар че може и да прозвучи по-напреднала, това всъщност е по-старата технология, използвана за измерване на времето. Сложните механизми с множество подвижни части ги правят трудни за производство, а и за поддръжка, затова като цяло това са най-скъпият вид часовници.
Все пак има някои по-достъпни модели, които са на цената на един смарт часовник от среден клас. Ако сте любопитни, но не искате да инвестирате прекалено много пари в такъв часовник, мога да препоръчам Seiko 5 серията, които винаги са били пример за качествена изработка на възможно най-ниска цена. Други качествени опции в този сегмент могат да бъдат открити от Citizen, Timex, Orient, Lorus, Festina, Invicta.
Това е и типът часовници, към които да се обърнете, ако имате висок бюджет и искате най-доброто. Rolex е най-известната луксозна марка часовници в света, но истината е, че имат куп „достъпни“ модели в този сегмент и точно на това се дължи популярността им – предлагат добро съотношение между цена и качество. Същото може да се каже и за Omega, Tissot, Breitling, Tudor, Tag Heuer, Hublot.
В случай че искате часовник на цената на спортна кола или дори малък апартамент, тогава насочете вниманието си към Patek Philippe, Vacheron Constantin, Audemars Piguet, Jaeger LeCoultre. За нещо с повече блясък, инкрустирано със скъпоценни камъни и единствено по рода си, Jacob & Co са най-добрите в бизнеса.
За кого са подходящи?
Ценители, които осъзнават сложността на автоматичния механизъм и могат да оценят нужните прецизност и майсторство за направата и правилната му работа. Независимо от всички тези фактори, качеството на материалите и изработката трудно може да бъде оправдана шестцифрена сума за часовник, там вече говорим за символ на статус в обществото.
За любители с голям бюджет, цена от няколко хиляди е напълно задоволителна за сдобиване с висококачествен продукт, който може да се превърне дори в наследствена вещ, предавана от поколение на поколение. Най-хубавата част е, че има и достъпни предложения, които не струват повече от един съвременен смарт часовник, но непреходната им изработка и стил гарантират много по-дълготрайно задържане на китката ви.
Снимки: Unsplash
Вижте още: AI следи дали се разсейвате с новия часовник на Citizen