Традиционните SMS-и си заминават. И това е факт, който никой не може да отрече. Ако ползвате смартфон (а ние знаем, че ползвате, след като четете HiComm), то е почти сигурно, че комуникирате с приятели и познати поне чрез едно приложение за размяна на текстови съобщения, снимки и видео. Повечето апликации, предлагащи подобна услуга, включват и допълнителни функции като изпращане на видео, аудио и стикери. Истинската революция в “безплатната” размяна на текстови съобщения дойде с пускането на услуги като WhatsApp, които не изискват да създаваме специален акаунт, със специално име или PIN, което да трябва да изпращаме на приятелите си, след което те да трябва да ни “одобрят” и приемат. Сега услугите регистрират директно мобилния номер, който ползвате и ползват вашите контакти, за да ви покажат кой ползва същото приложение. Разбира се, съществуват и популярни приложения, които оперират по стария начин.

В този материал ще ви представим най-добрите и най-известните услуги за размяна на текстови съобщения. Избираме предимно познатите на масата потребители, защото все пак ще трябва да има с кого да си комуникирате. :) 

1. WhatsApp

Услугата WhatsApp е кросплатформена и се предлага за iPhone, Android, BlackBerry, Symbian, Windows Phone и Nokia S40. Приложението беше закупено от Facebook по-рано тази година в сделка за 19 милиарда долара, но все още оперира като отделна апликация и засега се очаква да остане така.

На потребителите се предлага възможността да изпращат неограничено безплатни съобщения, аудио и кратки видео клипове, да се организират в групови чатове и да ползват различни тапети.

WhatsApp е безплатна за период от 1 година, след което се заплаща по 0.99 долара годишно.

 

2. Facebook Messenger

Facebook наскоро отдели Messenger от основното си приложение и ядоса много потребители, но това беше логичен ход. Услугата предлага безплатна размяна на текстови съобщения, кратки клипове, снимки, емотиконки, безплатни аудио разговори и специални “Facebook стикери” между потребителите на социалната мрежа, но е възможно да се ползва и само с мобилен телефон. Груповите чатове също са опция, както и възможността за “заглушаване” на определен разговор за 1 час, 8 часа или завинаги, което ще ви спести много нерви от досадни нотификации. Messenger се предлага за почти всички платформи. Наскоро апликацията надмина 1 милиард сваляния в Google Play Store.

 

3. Viber

Viber също е изключително популярна услуга, предимно заради факта, че WhatsApp за iPhone беше платен. Viber винаги е била безплатна, което даваше основание много журналисти да питат как точно се издържа услугата, след като нямаше дори включени реклами, но наскоро бяха включени платени стикери, с които се предполага, че компанията реализира печалба. Като изключим съмнителния бизнес модел, Viber е една прекрасна услуга, която предлага възможност за размяна на текстови съобщения, видео клипове, аудио записи, безплатни разговори, собствени стикери и емотиконки, както и специални “говорещи човечета”, които потребителите контролират и чиито гласове записват. 

Регистрацията и тук е само с мобилен номер. Една малка подробност, с която изпъква пред WhatsApp е възможността за слагане на различен тапет на различни хора, като по този начин се получава индивидуализация на потребителското изживяване. Viber се предлага за iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry, Bada, Nokia, Windows и Mac OS X. Друго предимство е, че Viber има и десктоп версия.

 

4. Skype

Няма как да не сте чували за Skype. Услугата беше закупена още преди години от Microsoft, но и преди това си беше доста популярна. Като изключим MSN Messenger, който беше пенсиониран наскоро, Skype спокойно може да бъде обявена за онази услуга, направила видео разговорите мейнстрийм.

Skype се предлага за доста операционни системи, включително iOS, Android, Windows Phone, Windows, Mac. Доскоро Microsoft искаше пари за групови видео разговори, но под натиска на конкурентната Google с Hangouts реши да направи тази опция безплатна. Разбира се, Skype предлага размяна на безплатни текстови съобщения, видео клипове, снимки и още много, но повечето хора го ползват основно за видео разговори с близките си. Подобно на Viber, Skype предлага възможност за провеждане на платени разговори към мобилни номера от цял свят.

 

5. Google Hangouts

Hangouts е част от социалната мрежа Google+ и определено не е толкова популярна, колкото Facebook Messenger, но предлага достатъчно конкурентни функции и страхотен дизайн. Повечето хора ползват Hangouts за безплатни HD видео разговори с приятелите си, но услугата поддържа и Google Voice разговори, размяна на текстови съобщения, снимки и емотиконки. Google предлага различни версии за повечето платформи, а наскоро Hangouts получи и визуални обновления, които я направиха още по-красива за Android (версията за iOS е обновена още от iOS 7).

 

6. Kik Messenger

Kik не е особено позната в България, но по света се ползва изключително много, предимно от тийнейджъри, които не искат да споделят номера си с непознати. Създаването на акаунт е олд скуул и изисква измислянето на потребител и парола. Функциите са стандартни - безплатни съобщения, снимки, видео, емотиконки. Kik се предлага за iOS, Android и Windows Phone и няма десктоп версия.

 

7. iMessage

По-рано тази година Apple се похвали, че обработва по 40 милиарда съобщения на ден чрез iMessage. Няма нужда да напомняме, че iMessage се предлага само и единствено за iOS устройства като iPhone, iPad, iPod Touch, както и за Mac. Потребителите я предпочитат, защото няма нужда да се инсталира като отделно приложение, а е вградена директно в операционната система. Ако тръгнете да пращате SMS на ваш познат и той ползва iOS, цветът на съобщението ще стане син, което означава, че е безплатно и неограничено. Но ако цветът е зелен, това означава, че получателят ползва друга операционна система и съобщението ще се таксува като SMS спрямо тарифата на мобилния оператор. С iOS 8 Apple добави и изпращане на аудио съобщения, за да се конкурира по-успешно с WhatsApp.

 

8. BlackBerry Messenger

BlackBerry склони и миналата година най-накрая пусна криптираната си услуга BlackBerry Messenger (BBM) за други операционни системи, различни от собствената. Версиите за iOS, Android и Windows Phone са приятни на външен вид и позволяват комуникация чрез съобщения, видео и снимки, като регистрацията изисква създаването на така наречения PIN, който се изпраща на избрани приятели в стил Skype.

 

9. LINE

LINE също е доста популярна услуга по света. Приложението е идентично на Viber и позволява изпращането на текстови съобщения, безплатни аудио и видео разговори, споделяне на локацията, групови чатове и други полезни функции. LINE се предлага за куп операционни системи, включително Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry, Nokia Asha, Firefox OS, както и за Windows, Windows 8 и OS X. 

 

10. Samsung ChatON

Преди 3 години Samsung пусна конкурента на WhatsApp, Viber и iMessage, който се казва ChatON и предлага подобни функции. Приложението дава възможност за изпращане на текстови съобщения, снимки, видео клипове, групови чатове, стикери и рисунки. Интересното е, че ChatON не се предлага само за телефоните на Samsung, но и за iOS и BlackBerry. Има и версия уеб и Windows.

Изображение: Eric Flexyourhead/Flickr

Забележка:

- Тази публикация не представлява класация, а изброяване на най-добрите услуги, подредени на случаен принцип.

А вие коя услуга ползвате и защо?