В началото на декември приключи осмото издание на HiEnd Entertainment Product Awards, онлайн гласуването, в което ние номинираме, а вие определяте финалните победители в 14 категории продукти за цифрово забавление и една специална категория за иновация на годината. Ето кого номинирахме, кого избрахте и някои изводи, които можем да направим от най-ценната обратна връзка с нашата аудитория.
Автор: Емилия Кирилова
Бързо или бавно тече една година
Това е много интересен въпрос за едно такова гласуване. Нашето впечатление е, че освен очевидинте неща, които оценявате, като доверието ви в марката, качеството на продукта, неговите спецификации и екстри и не на последно място неговия дизайн, значение има и моментът, в който е обявен, спрямо периода на гласуването. Може би това е една от причините Samsung да печели във всички мобилни категории освен при смарт аксесоарите - техният нов смарт часовник все още не е видян на живо от повечето от вас.
Може би брандът, който бе най-ощетен от гледна точка на тайминга, тази година бе Lenovo. Продуктите на Lenovo са силни подгласници навсякъде, където участваха, но истината е, че техните най-силни към настоящия момент продукти бяха анонсирани след старта на гласуването. Има огромна вероятност, ако сред номинациите бяха уникалният геймърски лаптоп Y700 и таблетът с проектор Lenovo Tab 3 Pro, резултатите в съответните категории да бяха малко по-различни.
Смартфоните и телевизорите, които наистина искаме
Направо е клиширано да кажем, че пазарът се развива и ние заедно с него, но това е чистата истина. Именно той и вашите нагласи към него ни провокираха да направим наглед малки, но много важни промени в някои категории за гласуване. Категорията фаблет отпадна, защото очевидно се разми. Дали да си вземеш по-малък или по-голям екран, е въпрос на размер на джоба – физическия, не финансовия, но разликите не са толкова големи, че да заслужават отделна категория. Сметнахме за логично обаче да разделим най-оспорваните телефонни кандидатури на две – телефони от висок и телефони от среден клас. До голяма степен най-ожесточената битка кой колко е постигнал и какви чудеса е сътворил, се води във високия клас. Не всеки обаче смята за оправдано да дава над 1000 лева за телефон, без наистина да му трябват тези N-ядрени процесори. Реалистично погледнато, повечето от нас търсят добър смартфон, на който да ползват голяма част от функциите и който да попада в определяния от болшинството хора разумен ценови клас.
Samsung Galaxy A5
Затова направихме и категория Смартфон от среден клас, която всъщност се оказа по-интересна от тази за високия клас. Така разнообразихме участващите в номинациите марки с нови имена като Meizo и Xiaomi, но се оказва, че и тук вие бихте заложили на марки, които са вече добре наложени на нашия пазар – Samsung, Lenovo и Huawei. Те определено формират челна тройка, с голяма преднина пред останалите. Всяка от трите компании е предложила много интересни модели, с балансирана цена и по-различен от останалите фокус, което ги прави и трудно съпоставими, но сме сигурни, че в практиката всеки лесно ще избере своя смартфон сред тях според собствения си лайфстайл. Същото и по същите причини направихме и при телевизорите, за които ще прочетете малко по-късно.
Обречени ли са таблетите
Тази година може би ще е последна за категорията Таблет, освен ако не се случи нещо наистина революционно на този фронт. Таблетът е удобна джаджа, но рядко е нужен, ако имате добър смартфон или съвременен ултрабук, който с голяма стенен на вероятност ще е и хибриден. Много компании постепенно оттеглят фокуса си от тази категория и не разработват много нови модели в нея. От друга страна през последния месец видяхме наистина хитро решение - таблет с вграден мощен проектор, който не е включен в това гласуване, но заслужава да участва в следващото.
Истински мощните
Ултрабуците са любима и много динамична категория, както и геймърските лаптопи. Тук като че ли най-малко се усеща фенщина към конкретна марка, а се гласува според технически спецификации, екстри и дизайн. С право смятаме, че това все пак е компютър, името му идва от computing, и основната му цел е да върши работа. Разбира се, всички оценяваме всяко постижение, което прави тази работа по-приятна и удобна. Например почти сме сигурни, че безшумността на ултрабука на Asus му е спечелила много точки по пътя към победата.
На гейминг фронта има все по-интересни предложения, но тук най-много се усети асоциацията марка-категория.
Колкото до Alienware и гейминга, тук имаме голяма доза традиции и фенщина, но те са напълно оправдани. За съжаление Lenovo извадиха своето най-ново „предложение убиец“ Y700 след старта на гласуването, но то вече е на пазара и ви препоръчваме да го разгледате, ако сте геймър на място.
С какво да снимам
На фотографския фронт няма големи изненади. Трите водещи марки Canon, Nikon и Sony си поделят три награди и предлагат оспорвана битка във всяка от трите категории.
Nikon e победителят в най-тежката фото категория на любителските DSLR-и.
В България, а мисля и по-света силите при компактните фотоапарати и любителските DSLR са почти изравнени между Canon и Nikon, а Sony върви по петите им там и си остава вашият фаворит при безогледалните модели.
И на какво да гледам
Телевизорите са другата продуктова група, при която променихме арените на битките. Мислили ли сте преди година-две, че изобщо ще съществува категория Смарт 4К телевизор от среден клас?! Сега остава за пореден път да си пожелаем достатъчно 4К съдържание, защото нищо чудно догодина да имаме категория 8K. Всички номинирани модели са страхотни и тук също всяка марка си има свой акцент, но смятаме, че оптималните съотношения между цена и качество на Samsung и Philips са една от основните причини те за пореден път да са водачите в тези категории.
Philips е подгласник и в двете категории за телевизори, и то с толкова малка разлика, че стопяването й може да бъде факт още догодина. (На снимката: Philips 55PUS7600)
И двете марки предложиха страхотни иновации през тази година, но заслужават адмирации и за това, че тези постижения са ценово достъпни за все повече фенове на високите технологии и свързания дом и това си личи особено в условно наречения от нас Среден клас. Също така им прави чест, че за поредна година не само запазват, а повишават собствените си стандарти за високо качество. Във високия клас няма нужда от коментари, просто вижте номинираните.
Иновации, иновации, иновации
Другата промяна, която направихме тази година, беше трансформирането на категорията Най-иновативен продукт в Най-добра иновация на годината. 2015-а беше година на много и разнородни иновации, които не можахме да свържем с конкретни продукти, но които, особено взети в съвкупност, бележат пътя на технологичното развитие занапред. Гласуването показа, че най-много ви впечатляват разработките в областта на автономните автомобили, следвани от аксесоарите, които ни пренасят във виртуални реалности.
Вие избрахте: най-добрите приложения и музикални хитове са...