2012-а се оказа година на усъвършенстване на хитовите технологии от предишните две, но най-вече – на трансформации на някои от най-популярните на пазара продукти. Границите между телефон, таблет и лаптоп се размиха и от „мъглата“ в самия край на годината се родиха новите любимци.
Любимците на публиката
Точно тях искахме да определим с поредното 6-о издание на нашата вече традиционна класация за най-добрите домашни и преносими устройства за развлечение – HiEnd Entertainment Product Awards 2012/2013. Предложихме ви 63 номинации в 13 категории и оставихме сами да посочите с кои продукти големите производители са успели максимално да се доближат до вашата представа за най-добро технологично устройство. Гласуването течеше онлайн в продължение на месец и половина на адрес epa.hicomm.bg.
За кого и за какво гласувате
Гласуването както винаги показа колко добре са ориентирани българските потребители в състоянието на технологичния пазар. То например показа изключително високата скорост, която поддържа Samsung в превземането на много пазари. Въпреки ореола около Apple, а може би донякъде и в резултат на вече отегчителните съдебни дела корейската компания спечели наградата на публиката при смартфоните и таблетите. И въпреки безумно силната конкуренция на телевизионния фронт в годината на Олимпиадата в Лондон и Европейското първенство по футбол – и в двете категории за плазмен и LED телевизор.
Другата компания, за която списъкът с номинации и победители говори сам по себе си, е Sony. Тя спечели и в двете категории за мобилни компютри, силна победа в областта на фотото и в две категории за домашно забавление. Sony очевидно е героят на японския пазар и въпреки анализите за проблемите на този пазар като цяло, още две японски компании са сред носителите на титлата „Най-добър продукт на годината“, и двете във фото категории – това са Canon и Panasonic.
Най-добри сред най-добрите
В гласуването участваха общо 62 продукта и ако гледате само 13-те крайни победители в отделните категории, може да останете с погрешното впечатление, че на този пазар основните играчи са 3–4 марки (виж пълния списък с победители). Това съвсем не е така, просто... във всяка игра има победители и... такива, които се разминават на косъм с победата. И много често са следващите любимци на публиката и победители в следващите състезания, каквито и да са те.
За пример ще дадем Asus с невероятните телефони, таблети, лаптопи и хибриди. Transformer Infinity се размина за малко с победата при таблетите и това всъщност беше една много интересна категория, в която традиционната за последните две години битка Apple – Samsung вече е прераснала в битка Samsung – Asus. Asus PadFone беше сред най-силните предложения и в категорията за най-иновативен продукт.
Друг пример е Lenovo, чиято Yoga тепърва ще трупа фенове. Този хибрид бе много близо до победата при ултрапреносимите компютри и една от причините да се размине с нея бе и това, че се появи една идея по-късно на пазара. Широко обсъжданият ход на Philips да продаде производството си на монитори, а впоследствие и на телевизори явно не е пречка новите производители да ни показват изключително силни предложения с марката Philips, които спечелиха много гласове от феновете си при мониторите и LED телевизорите.
Пъстротата на най-доброто от технологичния пазар, отразено в нашите номинации, дължим още на чудесните предложения на LG, Nikon, Toshiba, HP, Olympus, Sharp, Acer, Fujitsu, HTC и дори Google. Когато тръгнете на пазар за технологични чудеса, няма да сбъркате, който и от 63-те номинирани продукта да изберете!
ЧАСТ 2: Най-добрите устройства на 2012/2013 – победителите в Годишните награди HiEnd EPA