Добре дошли в 2012 година. Годината, в която битката на пазара за мобилни устройства всъщност няма да е хардуерна. Войната на "характеристики" бавно и полека отшумява и в резултат днес реално всеки нов модел мобилен телефон/ смартфон предлага най-малко три неща: огромен сензорен дисплей, мощен процесор (най-често с две ядра) и вградена камера (а по-често две).
Именно поради тази причина в бъдеще не това ще е най определящото. Ключът към сърцата, умовете и най-вече към портфейлите на потребителите ще е софтуерът и по-конкретно операционната система, под чието управление ще работи избраното от вас мобилно устройство.
Защо точно Windows Phone?
Естествено тук не става дума само за шарените танцуващи менюта и лекотата на управление. Голямото трио в бранша (Apple, Google, Microsoft) работят усилено за превръщането на iOS, Android и Windows Phone не просто в следващите операционни системи, които да контролират една или друга джаджа.
Идеята на трите гиганта е да ви предложат цялостна платформа - истинска паяжина от приложения и свързани услуги. Веднъж попаднали в нея, ще ви е доста трудно да се измъкнете, тъй като с всяка следващата джаджа, забавна/полезна програма, електронна книга, музикален или видео файл, с които се сдобивате, ще затъвате все по-дълбоко, ще се оплитате все по-здраво в дебрите на избраната от вас ОС.
Бъдещето на смартфон пазара е свързано не толкова с хардуерните иновации, колкото със софтуера - операционните системи и екосистемите от услуги и приложения, създадени около тях.
Така преходът от модел на един производител (Apple iPhone) към модел на друг (Samsung Galaxy или Nokia Lumia), ще ви се струва повече или по-малко безсмислен. В крайна сметка, ние хората сме роби на навика и обикновено, когато сме инвестирали ресурс и усилия в едно начинание (вещ) рядко, имаме волята и желанието внезапно да го захвърлим, за да експериментираме с нещо ново.
Плюсове/минуси
В тази голяма картина Windows Phone 7 (a.k.a. Mango) е само една от страните в уравнението. Дали ще се превърне в истински, значим фактор или ще остане просто бележка под линия, засенчена от вече доста удобно настанилите се на пазара iOS и Android само бъдещето ще покаже. Засега сигурно е едно – Mango притежава някои несъмнени предимства в сравнение с конкурентите си и е подкрепена от редица сериозни играчи в GSM бранша, като HTC Corporation, Samsung, LG и разбира се Nokia.
Да направим кратък преговор на най-силните страни на Windows Phone 7. На първо място това е операционна система залагаща по-скоро на простотата на употреба и бързодействието, отколкото на многообразие от повече или по-малко полезни приложения. Интерфейсът на Mango e семпъл, максимално изчистен, създаден за скорост, не за изобилие.
Сериозен плюс е и интеграцията с настолният Windows (който все пак е доминиращата ОС в света на персоналните компютри). Плод на тази интеграция например е изключително лесната работа с Microsoft Office документи (благодарение на т.нар. Office Hub. Това сливане само ще се засилва с появата на бъдещият Windows 8, който е копирал много от чертите на мобилния Windows Phone 7 (или обратно – при Microsoft е трудно да се каже).
Интересно е решен въпроса и с контактите в Mango – разделени в два основни функционални центъра – People Hub и Me Tile, осигуряващи не само организация на наличните връзки и бърз достъп до тях, но и опции за работа с популярни, социални мрежи като Facebook, LinkedIn и Tweeter.
Специалната опция Message Threads (също плод на силната интеграция с настолните Windows версии) позволява обмен на съобщения и комуникация между различни устройства и платформи. Отделно се предлагат и възможности за гласово управление (които разбира се не са толкова уникални, колкото вече изброените, тъй като и двете конкуретни ОС предлагат сходни приложения).
Best of the best…
Това, което основно куца на Windows Phone 7 в момента е свързано с относително скромният брой смартфон модели, които да я поддържат – очаквано предвид на късния старт на операционната система. Въпреки това на пазара вече се предлагат доста Mango базирани устройства, като разбира се Microsoft разчитат в най-голяма степен на стратегическото партньорско споразумение с Nokia за налагането на новата си ОС на масовият пазар.
Все пак интересно би било да хвърлим едно око на най-атрактивните Windows Phone 7 мобилни телефони, които се предлагат към днешна дата, като ориентир за това докъде е стигнала и в каква посока е поела Mango.
Nokia Lumia 800
Стартираме с хронологически най-новият модел наличен на пазара. Тъй като бъдещето на Mango в изключително голяма степен зависи от успеха на съвместната работа между финландската корпорация и редмъндският гигант, устройствата с тази марка ще са особено интересни.
Nokia твърдят, че Lumia 800 е първият "истински" Windows Phone 7 телефон на пазара. Ако се разглежда в светлината на стратегическото партньорство на финландската компания с Microsoft в това има известен резон.
Lumia 800 е един от първите „истински” Windows Phone 7 телефони (поне така твърдят от Nokia). Изработен от един монолитен блок поликарбонатна пластмаса този модел е визуално впечатляващ и оставя усещане за солидна конструкция – едновременно лек и здрав. Корпусът му е дебел едва 12.1 милиметра. Той използва 3.7 инчов, AMOLED ClearBlack сензорен дисплей и въпреки някой необясними конструкционни компромиси (липса на фронтална камера например) Lumia 800 изглежда привлекателно и изненадващо „high-end”. Отличен старт на съвместната работа между Microsoft и Nokia.
HTC Titan
Основното, което се набива в очи при този модел е огромният му 4.7 инчов S-LCD дисплей (което е добра новина за феновете на мобилната мултимедия, но лоша за тези, които не обичат упражнение с ежедневното зареждане на батерията). Уви за дългият й живот не допринася особено и факта, че апарата използва бърз 1.5 GHz процесор.
Titan определено е много впечатляващ Windows Phone модел. Екранът му е сред най-големите в този клас, а изобилието от допълнителни екстри е впечатляващо.
Titan предлага две камери – фронтална, 1.3 МР, предназначена за видео разговори и тилова с меко казано впечатляващи характеристики - 8 MP с F2.2 лещи, автофокус, двойна LED светкавица, задно осветяване и опция за запис на видео с HD резолюция (720р).
Моделът не разочарова и от гледна точка на комуникационните си възможности – предлага опции за WiFi и Bluetooth 2.1 безжична връзка. Батерията е доста солидна – 1600 mAh
HTC 7 Radar
Това е по-малкият брат на Titan. Иначе казано – бюджетна версия на флагмана на новата Mango фамилия. При него екранът е с по-скромни размери (3.5 инча). Апаратът разполага с 5MP вградена камера с двойна светкавица и опция за HD видео запис (720р.
LG Optimus 7
Макар Nokia да се хвалят с тяхната Lumia, наричайки я „истински” Windows Phone 7 телефон, фактите са си факти – именно Optimus 7 беше първият апарат на пазара базиран на мобилната ОС на Microsoft.
Optimus 7 на практика бе пионер в средите на Windows Phone телефоните. Той предлага и няколко уникални екстри, които го открояват на фона на WP тълпата.
В опит да го откроят на фона на всички останали Windows телефони LG интегрираха в този модел екстри, като Play To (опция за поточно предаване на мултимедия през DLNA интерфейс) и ScanSearch (алгоритъм за интелигентно търсене за различни географски локации).
Samsung Omnia 7
Интересен и сравнително достъпен модел, използващ 1 GHz процесор, екипиран с 5 МР камера и AMOLED дисплей. Апаратът предлага и куп полезни екстри, като FM радио, опция за 720р видео запис, както и солидна 1500 mAh батерия.
Dell Venue Pro
Привличащ внимание най-вече с това, че се придържа по-скоро към класическия формат „слайдер” и пълноформатна клавиатура, вместо към модерните напоследък сензорни дисплеи. Екранът също е AMOLED (както при Lumia 800 и Omnia 7), което е гаранция едновременно за отлично изображение и икономичност.