В HP се опитват да създадат нова технология за ярки, пълноцветни енергоспестяващи екрани. Те ще работят, като отразяват светлината от околната среда, вместо да използват подсветка. Това значително ще намали разхода на енергия. Подобна технология е изключително подходяща за четците на електронни книги например.

 

За целта учените в компанията създават нови ярки, луминесцентни материали, които „превръщат” попадналата върху тях светлина в различни цветове. Засега има разработени материали, които трансформират синята и зелената светлина в червено, а синята светлина – в зелено. Това се постига като всеки лъч преминава от цветна молекула на цветна молекула, докато дължината на вълната му не се редуцира до желаната във видимия спектър с минимална загуба. Над всеки пиксел има разположен затвор от течен кристал, който пропуска и спира светлината, а под всеки пиксел са поставени огледала. Цветът, с който в HP са ударили на камък, засега е синьото. За него те използват сини събпиксели или разчитата на синята светлина в белите пиксели.

 

На теория новата технология би трябвало да осигурява по-висока яркост. Засега екипът е успял да стабилизира иновативните материали и да ги използва в първи прототипи на екрани, близки до съществуващите оптични устройства.

 

За повече детайли: Technology Review

 

Тагове: