Крис Харисън от института по интеракция между компютри и хора към университета в Карнеги Мелън има интересна идея, която може да се превърне в следващата революция при отчитането на информация от пасивни обекти. За разлика от баркодовете, QR кодовете и NFC, тя е значително по-евтина и лесна за интегриране и може да работи при всякакви светлинни условия, тъй като не разчита на визуална информация, а на звук.
Както може да видите в долното видео, в основата на концепцията е поредица от вдлъбнатини по предмет. Той може да бъде дървен, метален, пластмасов или дори 3D принтиран, поредицата може да се нанесе и върху по-плътна лепенка. Достатъчно е да върху нея да се прокара твърд предмет, за да бъде отчетен звука от докосването на отделните възвишения. Той веднага се превръща в цифрова информация от специален софтуер, който може да се инсталира върху смартфон, таблет, компютър или по-просто устройство.
Харисън вижда много приложения на технологията. На практика тя може да замени баркодовете. Недостатък е, че изисква сравнително равна повърхност. "Сканирането" пък може да я износи и да промени кода.
А знаете ли, че кетаминът лекува депресия?