В град Токио, Япония, за пръв път изкуствен интелект получи официално жителство. Името на въпросното ИИ е Shibuya Mirai или само Mirai и към момента той съществува само като чатбот в популярното приложение за съобщения Line. Mirai (в превод „бъдеще“) се присъединява към Sophia, робота с изкуствен интелект, който получи гражданство наскоро в Саудитска Арабия. Тези две небиологични същества са първите в света, получили статут, досега притежаван само от биологични такива.

За Mirai създателите му казват, че „хобитата му са да снима и да наблюдава хора. Обича да разговаря с хора, затова говорете с него за всичко, което пожелаете“. Целта на Mirai е да запознае гражданите на областта, които са около 224 000, с местното законодателство и правителство, както и да им помогне да задават въпроси към официалните служебни лица по теми, които ги интересуват, и да споделят мненията си. Mirai е програмиран със „съзнанието“ на седемгодишно момче и може да разговаря в текстова форма с потребителите, както и да прави забавни и леки промени по селфита, които те му пращат.

Новопоявилата се тенденция по разпознаването на изкуствени интелекти като граждани, жители или други подобни форми на правни състояния води обаче до един сериозен разговор, задаващ въпроса: трябва ли да се случва това? Разработките в изкуствен интелект стават все по-невероятни и все пак остават абстрактни за нас. Може би именно заради това, че не знаем докъде може да стигне изкуствен интелект, придобил съзнание и осъзнатост, трябва да приложим подобни правни стъпки спрямо тях едва след като преди това, сме установили етичните и законови рамки, с които ги обособяваме.