Изследователи от MIT стартираха нов проект , наречен Chronos, с който ще направят Wi-Fi сигналите много по-лесни за локализиране в рамките на "десетки сантиметра".
Екипът е наблюдава няколко Wi-Fi ленти, от които е обединил данните, за да открие колко време е нужно на сигнала да открие крайния потребител.
В своя експеримент MIT изследователите са проследили потребителите в апартамент с две спални и са установили, че Chronos правилно е идентифицирал местоположението на тези потребители в 94 процента от времето.
Технологията може да се приложи в обратна посока. Безпилотен самолет, оборудван с Chronos ще може да дойде възможно най-близо до своя собственик, без да се блъсне в него. Той ползва смартфоните като крайни точки.
По същия начин тази технология може да се окаже полезна за доставки с безпилотни дронове. Дронът може да разпознае вашата Wi-Fi мрежа и да остави пратката пред вашия праг. От MIT казват, че Chronos е 20 пъти по-точен от съществуващите системи и изчислява "време на полет" за около 0.47 наносекунди.
Лошата новина е, че Chronos не може да се прилага в съществуващите технологии, но да се надяваме, че тази нова технология ще бъде възприета масово в най-скоро време.
Прочетете и това: NASA създава наземен телескоп за търсене на екзопланети