Gallery "4829"
Учени от университета Харвард създадоха най-малкия "фотоапарат" в света - диамантена решетка, която стимулира единичен електрон да превърне въглероден атом в чувствителна магнитна сонда.Изследването, публикувано в списание Nature, разкрива, че "дефектни" диаманти (в които азотен атом заменя въглеродния), могат да да се превърнат във високочувствителни сензори, като се подложат на лазерен лъч.
Новият сензор може да революционизира заснемането на атомно ниво, облагодетелствайки науки като материалознанието, структурната биология, биомедицина, невронни изследвания и др.
Например, би могло да се ускори развитието на квантовите изчисления, процесът на използване на единични електрони и ядра за събиране и изчисление на информация.
"Въпреки, че съществуващите сонди, на принципа на магнитното поле, имат по-голяма чувствителност, те сондират магнитни полета в големи обеми пространство", казва Михаил Люкин, професор по физика в Харвард. "Докато комбинацията от отлична чувствителност и пространствена разделителна способност в нано мащаб, които демонстрирахме е напълно уникална. Потенциално тя може да позволи изображение на единично ядро на самостоятелна молекула."
Текст: Михаил Гужгулов
Коментари (0)