Група американски учени твърди, че материалите, способни да преобразуват директно радиацията в електричество, откриват нова ера в машиностроенето и аеронавтиката.

В атомните електроцентрали обикновено реакторът загрява пара, която върти турбини, изработващи електричество, пише списание Ню Сайънтист.

През 60-те години на ХХ век САЩ и СССР използваха за захранващи елементи на космическите си сонди термоелектрически материали, които преобразуваха топлината, отделяна при радиоактивния разпад, в електричество. Тези материали обаче имат твърде нисък коефициент на полезно действие.

Сега американските учени са разработили високоефективен материал, който може да преобразува не топлината, а самата радиация в електроенергия.

Ливиу Попа-Симил, бивш инженер от Националната лаборатория в Лос Аламос и основател на частната изследователска компания LAVM, и Клаудиу Минтеле от Университета за селско стопанство и механизация в Алабама, твърдят, че преобразуването на енергията на радиоактивните частици директно в електричество е много по-ефективно.

Материалите, с които те експериментирали, позволили получаването на 20 пъти повече енергия от радиоактивния разпад, отколкото при използването на термоелектрическите материали.
В момента учените експериментират със слоеве въглеродни нановлакна със злато, обвити с литиев хидрид.
Радиоактивните частици, удряйки се в златото, избиват от него високоенергетичните електрони.
Те преминават по нанотръбичките и попадат в литиевия хидрид, а оттам върху електродите, позволявайки протичането на тока. Зареждате материала с атомна енергия и получавате електрически ток, заявява Попа-Симил.

Устройство, базирано на тази технология, може да бъде толкова малко, че да захранва с електроенергия космически сонди, самолети и дори наземен транспорт.

Вярвам, че това е много новаторско и може да даде значителен тласък на бъдещето на ядрената енергия, коментира Дейвид Постън от Департамента по енергетика в Лабораторията в Лос Аламос.
Той обаче е категоричен, че ще са необходими още години, за да се развие технологията.

Тагове: