Програмисти успяха да „научат“ робот да разбира естествената човешка реч и да възприема различни формулировки, вземайки самостоятелни решения относно неправилните или пропуснати инструкции, както и да прави собствен план за действие спрямо променящите се ситуации.

 

Например роботът помощник от клипа по-долу може да бъде научен да вари каша, като само трябва да го помолим на глас да направи това. За целта е било необходимо да се зададе серия от последователни инструкции – да се налее вода в тенджерата, да се постави на котлона и след като заври, да се сготви супата. Разработената програма превежда тези указания в понятен за роботите език и дори ако потребителят забрави да каже „включи котлона“, роботът сам ще се досети за наличието на пропуснат етап. След получените указания и превода им роботът започва да оглежда околното пространство, търсейки познати обекти (за целта си използва програма за разпознаване), които роботът ще може да сравни с различни свойства. Например в тенджерата може да се налива/излива вода, а на котлона може да се постави и да се нагрее. В резултат роботът изгражда взаимна връзка между предметите в един алгоритъм – тенджера-чешма-котлон.

Според авторите на разработката те са успели, използвайки нова система за машинно обучение, чрез която са „облъчили“ робота с огромен брой видеоклипове с най-различни задачи, като гласовите команди се изпълняват при различни гласове. В рамките на експеримента роботът е успял успешно да приготви японска каша (рамен) и десерт от кафе и сладолед.  

 

 

Тагове: