Специалисти от Националния институт за метрология в Брауншвейг, Германия, съобщиха, че ще използват нова 10-сантиметрова силициева сфера за еталон за 1 килограм.

Според експертите новият еталон е по-точен и стабилен от използвания досега, съобщава електронното издание CyberSecurity.

В момента общоприетият в света еталон за килограм е платинен цилиндър, който се съхранява в специално помещение в Париж. Миналата година обаче специалистите забелязаха, че по непонятни засега причини цилиндърът бавно, но сигурно губи от теглото си.

Целта на новия проект е създаване на по-надежден еталон, точността на който се измерва на атомно ниво.
Учените твърдят, че атомите на силиция са подходящи за тази цел, тъй като са много стабилни, а съединенията им почти не се разпадат в стандартни условия.

В създаването на новия еталон са участвали учени от Русия, Австралия и Япония. За изготвянето на силициевата сфера с идеална точност са похарчени 2 милиона евро, а процесът на създаването й отне 5 години.

Ръководителят на проекта, Петер Бекер, обясни, че физиците изчислили колко атома трябва да има в 1 килограм силиций, след което пристъпили към сглобяването на еталона. Той обаче подчертава, че и новата сфера не е идеално точна, тъй като днешната наука не може да създаде макрообект, сглобявайки го от отделни атоми в буквалния смисъл.

Тагове: