Американското федерално правителство обяви мораториум на разработката на нови проекти с използването на слънчева енергия на държавна земя.
Проектите ще бъдат размразени едва, когато бъде изучено влиянието им върху екологията, пише вестник Ню Йорк таймс. Подобни изследвания могат да продължат няколко десетки години.

Налагането на мораториума е по инициатива на Бюрото за управление на държавните и обществени земи в САЩ.
Неговите сътрудници смятат, че в западните щати има твърде много слънчеви генератори и е необходимо детайлно изучаване какво влияние оказват те на околната среда.

От 2005 година насам в бюрото за представени около 130 проекта, които могат да осигурят енергия за 20 милиона домакинства. Представители на ведомството заявиха, че трябва да се проучи как строителството на слънчеви генератори на енергия ще се отрази на растителността и популациите животни и птици, които обитават местата на бъдещите строежи.

Освен това повечето генератори изискват постоянно снабдяване с вода. Тъй като за работата им е необходимо голямо количество слънчеви лъчи, повечето от бъдещите генератори ще бъдат построени в пустинните щати, където може да се наложи създаването на изкуствени водни канали.
Също така трябва да се вземе предвид, че след изтичането на срока на работа на генераторите обикновено това са 20-30 години е необходимо възстановяване на земята, където те са били монтирани.

По информация на министерството на енергетиката на САЩ, в момента в страната работят около 1.2 милиона слънчеви генератори.
Ежегодно за развитие на технологии за получаване на енергия от Слънцето от бюджета се заделят около 150 милиона долара.
Основните типове разработвани установки са фотоелектрическите, в които електричеството се изработва при непосредственото попадане на слънчевите лъчи върху панела, и концентрационните, при които енергията на Слънцето се използва да превръщане на водата в пара, която върти турбина на генератор.

Тагове: