Крилата на пеперудите и перата на пауна изглеждат толкова красиво, защото те са покрити с микроскопични структури, които отразяват видимата светлина по начин, по който повърхността придобива ярки цветове. Проучване, започнало преди близо две години, показа, че сините тарантули също притежават тази способност, но докато при пеперудите разцветката на крилата се променя в зависимост от ъгъла, под който гледаме към тях, то при сините тарантули окраската остава непроменена.

Учените смятат, че това намаляване на дъговия ефект, промяната на цвета на повърхността в зависимост зрителния ъгъл е в резултат на многослойната структура на власинките на тарантулите. Те са проверили тази хипотеза чрез компютърен модел, както и с помощта на физически модел, конструиран чрез 3D печат. В резултат изследователите са получили структурна украсена повърхност без ефект на дъгата  при зрителен ъгъл от 160 градуса, което е най-добрият резултат от всички проведени подобни експерименти досега.
Тези структурни оцветители могат да бъдат използвани в качеството на замяна на пигментите, много от които са токсични, за придаване на цвят на такива материали, като пластмаса, метал, текстил и хартия. Освен това тази технология може да бъде използвана за производството на дисплеи с широк зрителен ъгъл, например за телевизори и смартфони“, казва един от авторите на изследването - Бил Сюн от университета Акрон. И докато досега всичко бе само на хартия, явно вече има интерес от някои големи производители за реално приложение на това откритие - в продължаването на работата са взели участие и учени от университета Гент в Белгия, Технологичния институт в Карлсруе, Германия и университета в американския щат Небраска.