Учени от Националната лаборатория в Айдахо (INL) съобщиха, че са открили обещаващ метод за произвеждане на евтина слънчева енергия. С тази технология се събира енергия и след залез, предава www.gizmag.com .

Използва се производствен процес, при който се слага щампа от тънки спирали, наричани още наноантени, върху гъвкав материал. Спиралите са от проводим метал, който е върху пластмасова основа.
Така тези наноантени могат да абсорбират до 80 процента от възможната енергия. За сравнение стандартните соларни панели трансформират по-малко от 20 процента от използваемата енергия в електричество.

Размерът на спиралите е 1/25 от диаметъра на човешки косъм и това позволява да се абсорбира енергия и от инфрачервената част на спектъра. Слънчевата радиация продължава да прониква в земната повърхност и след залеза и после започва да се излъчва. Наноантените успяват да изсмукват енергия и от слънчевите лъчи, и от излъчваната по тъмно топлина, което ги прави по-ефикасни от конвенционалните слънчеви батерии.

Според учените от INL в скоро време техните спирали ще могат да се произвеждат като фолио или нещо подобно на полиетилен. Те направиха демонстрация, като бяха щамповали 10 милиона антени върху кръг с диаметър 15 сантиметра

Тагове: