Група инженери от няколко американски университета представиха работещ прототип на процесор, който използва оптични връзки за предаване на данните. Електроннооптичният процесор се състои от над 70 милиона транзистора и 850 оптични компонента.

 

Системата използва оптични влакна, оптичен предавател и приемник за връзката между чипа на процесора и чипа на паметта. В демо версията, представена от инженерите, се вижда пускането на графична програма за изобразяване на дисплея и манипулиране на 3D изображенията. Предаването на данните в прототипа се осъществява със скорост 300 гигабита в секунда на квадратен милиметър, което е от 10 до 50 пъти по-бързо от обикновените електронни микропроцесори. Подобно увеличение на пропускателната способност би довело до значително намаляване на разходите на електроенергия в големите инфобанки.

Днес оптичните връзки са с широко приложение за свързване на големи разстояния, но ето че те вече може да бъдат ползвани и във вътрешността на процесорите. Проблемът пред новата технология е преди всичко в цената на компонентите и материалите за изготвянето им, която е доста висока. Създателите на новия процесор имат намерение да решат този проблем чрез използване на нови, по-евтини материали - в частност прототипът на оптичния процесор е бил създаден с помощта на технология за производство на полупроводници в една от фабриките в Ню Йорк.