Учени от Масачузетския технологичен институт (MIT) са създали приложение за носими устройства, което може да анализира гласов разговор и да идентифицира емоцията, която стои зад него.

Приложението, вградено във фитнес проследяващо устройство (Samsung Simband), събира физически и речеви данни, за да анализира общия тонус и разговора в реално време. Изкуственият интелект на приложението може също така да разбера в коя част от разговора сте щастливи, тъжни или ядосани.

При теста с хора са се следили физическите изменения при тях, като например повишена температура на кожата, сърдечна честота или движения като размахване на ръцете. Като цяло невронната мрежа е успяла да определи емоционалното състояние с 83 процента точност.

Екипът се надява, че скоро ще може да засича и по-сложни емоции. "Представете си, че в края на един разговор можете да се върнете назад и да видите моментите, в които хората около вас са се чувствали най-нетърпеливи," казва студентът Тука Алханаи, който е част от изследователския екип. Продуктът може да се използва и при хора с психически проблеми.

В бъдеще не е изключено нашите носими устройства да се грижат за емоционалното ни състояние, засичайки моменти на раздразнение, гняв и тъга, за да могат да ни препоръчват нещо успокояващо. Разбира се, приложенията на една такава технология могат да бъдат безкрайни. Това ще е един от най-силните пийпълметрични методи, с който медиите ще могат да определят дали дадено съдържание се харесва или не.

 

Прочетете и това: Google вгради функция за сканиране на QR и баркодове в Chrome браузъра за iOS