На всички ни са известни системите, в които разпознаването на умората у водачите на автомобилите става чрез анализ на лицето или движението на волана. Ето обаче, че се появи нова концепция, която изглежда доста по-обещаващо, относно решаването на този проблем.
Германската инженерна компания Hoffman and Krippner има намерение да разработи технология, която според тях ще стане най-добрата алтернатива за разпознаване на сънливците – волан, който ще следи за състоянието на шофьорите, докато управляват автомобила. Устройството се състои от тънка лента, намираща се от вътрешната страна на волана, под кожата или друго покритие. Лентата е направена от тънки слоеве фолио с протичащ слаб ток по него. Когато натискът на ръката предизвика съприкосновение на два слоя, се генерира слабо трептене, аналогично на метода, който се използва от сензорните дисплеи. Микропроцесор следи интензивността, честотата и разположението на трептенията и използва тези данни, за да установи типичните навици на шофиране на дадения водач.
Според компанията тази резистивна технология превъзхожда капацитивните системи, разработени от други производители, с това, че е по-чувствителна към факторите като пот, замърсяване и промяна на температурата. Разбира се, ще мине известно време, преди дадената технология да може да се види във всеки автомобил. Представителите на компанията твърдят, че до масовото и използване има още няколко години работа, като първите образци на устройството ще бъдат пуснати само за по-луксозните и скъпи возила, като на по-късен етап постепенно ще се обслужват и бюджетните автомобили.