Gallery "5682"
ЕС откри вчера своята онлайн мултимедийна библиотека "Еуропеана" с над 2 млн. образци от културното наследство на Стария континент. Българското присъствие в нея е нищожно."Еуропеана", която е достъпна на адрес: www.europeana.eu, се захранва от библиотеките, музеите, културните и образователните институции на страните членки. Те участват на доброволни начала чрез договори с базираната в Хага фондация "Европейска цифрова библиотека", която управлява портала. Неговото съдържание не е базирано на един централен компютър. Участниците предоставят на библиотеката контекстуална информация за обектите плюс малка снимка. Кликването върху тях пренасочва към съответния национален електронен архив, където потребителят намира пълното съдържание. Така се решава проблемът с авторските права.
Достъпът до "Еуропеана" е напълно свободен, а степента на представяне на страните зависи от дигитализацията (възпроизвеждането в електронен вариант) на културното им наследство. По данни от еврокомисията споразумение с "Европейска цифрова библиотека" от България засега е сключил само Нов български университет.
Търсене с ключова дума "България" дава общо 122 резултата, като много от тях са от обекти на други страни, в които името на родината ни е споменато.
Не излизат никакви резултати на ключови думи "Ботев", "Радичков", "Дончев", "Далчев". Христо Стоичков им води с 1:0. Името му извиква запис от испанска телевизионна дискусия за борбата с наркотиците, в която футболната ни легенда присъства.
"Вазов" дава 6 резултата - повечето от енциклопедии на други славянски страни - например Полша и Словения. На "София" се появяват над 350 обекта, но нито един от тези на първата страница не е българската столица.
На ключова дума "Левски" обаче излиза факсимиле от ръкописа на "Нареда"-та на Апостола.
По "Еуропеана" се работи от 2005 г. В нея ще бъдат вложени още близо 120 млн. евро през следващите 2 г. Броят на обектите - книги, карти, записи, снимки, архивни документи, картини, и филми - се очаква да се увеличи до 10 млн. в края на 2010 г. и тогава стойността на проекта да стигне 350 млн. евро.
Франция за момента е дала 52 на сто от съдържанието на библиотеката. Българският принос е под 0,1 процента, също като чешкия, полския и словашкия.
От в. Труд
Коментари (0)