Тази година Нобеловата награда за физика отдаде дължимото на новата ера в развитието на интернет. Разделиха си я трима изследователи, работещи със светлина. И по-точно с оптични влакна за пренос данни. Според Нобеловия комитет в Стокхолм те "са положили основите на съвременното информационно общество". Без тях предаването на информация - текст, музика, образи и видео - нямаше да е такова, каквото го познаваме днес, когато оптичните кабели по цялата Земя са с обща дължина над 1 млрд. км и всеки час нарастват с хиляди. Оптичната мрежа вече се  е превърнала в оптимално решение за пренос на данни в Япония, САЩ и части от Европа.

Тази мрежа позволява много по-бързо и качествено предаване на информация чрез светлинни сигнали на огромни разстояния за части от секундата.

България е една от първите страни на Стария континент, които въвеждат новата технология. Първата компания, която инвестира в изграждане на  пасивна оптична мрежа за пренос на информация, е Spectrum Net - водеща телекомуникационна компания на българския интернет пазар. 

Чрез тяхната PON (Passive Optical Network) мрежа освен интернет потребителите получават и цифрова телевизия, телефон и видеонаблюдение. Оптичното влакно е директно свързано с всеки дом и по трасето няма междинни медни кабели. Така всеки потребител може да се възползва от пълното качество на услугите си, без да се влияе по никакъв начин от останалите клиенти или климатични условия.

 

Тагове: