В СОХО (Софийска Холистична Коуъркинг Компания) се състоя дискусия за тенденциите, успешните практики и визията на Ericsson, относно възможностите на широколентовия достъп. В дискусията участваха Милан Госпич, управител на Ericsson България и Мария Бура, ръководител на отдел „Strategy Execution” - Ericsson, регион Средиземноморие. Основната част от дискусията беше проведена от Мария Бура, която сподели някои много интересни тенденции, базирани на доклада на „The State of Broadband 2013” на Международния съюз по телекомуникации. Нейната презентация бе определена от въпросите, свързани с широколентовия достъп: Как променя света? Защо именно сега се наблюдава бурното развитие на технологията? Какво трябва да бъде предприето?
Как широколентовият достъп променя света?
На първо място е околната среда. До 2020г. се очаква да има 50 млрд. свързани устройства. За пример бе дадено придвижването от дома към работното място – автомобилът изгаря вредни емесии, губи се време, а сигурната и бърза мобилна връзка може да позволи работата от дома. Бързата връзка може да намали разходите и на транспортните компании – чрез по-добра връзка и координация. Постоянната връзка може би помогна и за по-доброто качество на стоката – ако например има разположени сензори в контейнерите, чрез които да бъдат контролирани влагата и температурата. Все по-популярно става интернет връзката в автомобилите. Постоянната информация и оптимизация на движението намалява разхода на гориво с 30%.
Широколентовият достъп намира приложение в медицината. Ericsson и АТ&Т разработват специален таблет за възрастни хора. Устройството е много просто и работата с него е изключително лесна (разполага само с три бутона). То може да измерва кръвното налягане, кръвната захар, пулсът, а след това изпраща събраните данни директно към лекуващият лекар, който може да се свърже с пациента и да промени лекарствата му и тяхната доза. Това намалява опашките и оптимизира работата на лекарите.
MOOC (massive open online course) и Coursera са онлайн системи, които предлага курсове, към които хората могат да се свържат във всеки един момент – дори в малкото си свободно време. Ericsson и постоянната онлайн връзка могат да помогнат и на фермерите. Проектът се нарича „Auction system” и позволява на фермерите да уговарят свята реколта, още преди да е готова – на по-изгодна цена, прескачайки снабдителите. Системата не е успяла в Македония, тъй като е имало конфликт с определени закони и разпоредби, но в Африка се развива много добре.
Развитието на широколентовите технологии има своя отзвук и в икономиката. Според доклада, ако се покачи навлизането на широколентовия достъп с 10%, БВП се вдига с 1%. Ако се увеличи скоростта двойно, БВП се покачва с 0.3%. По-голяма свързаност, по-бърза работа – по-стабилна икономика.
Но защо точно сега е бумът на широколентовия достъп?
Наблюдава се все по-голямото навлизане на смартфони и таблети. Използваният мобилен трафик се увеличава двойно всяка година. Всичко това изисква нов тип мрежа, която да отговаря на очакванията на потребителите. Ако днес се използват средно около 250 MB мобилен интернет и 2.5 GB домашен интернет на месец, през 2018 г. цифрите ще бъдат по-различни – средно 2 GB мобилен интернет и 11 GB домашен. Видеоклиповете са основна част от мобилното интернет потребление – около 31%. През 2018 г. процентите ще са около 46 или почти половината трафик ще бъде свързан с видео съдържание. Всичко това изисква високи и стабилни скорости.
Освен скорост и географско покритие, Мария Буда сподели още един нов, но много важен елемент - „app coverage” (покритие на приложенията) или използване на услугите на добро ниво. Според 30% от потребителите те изпитват проблеми с връзката всеки ден, а 60% смятат, че се случва поне веднъж седмично. Това не означава, че задължително операторите са виновни, може да има много причини, но когато има проблем, хората обвиняват именно мрежата.
Какво трябва да бъде предприето?
Едно от нещата е да се даде възможност за достъп до интернет на повече потребители. В някои страни услугите са твърде скъпи. Държавата също трябва да съдейства – финансово и чрез други способи. Често малки села остават изолирани, тъй като компаниите не могат да си позволят да прекарат връзка до тях – потребителите са твърде малко.
Мария Буда и Милан Госпич коментираха изоставането на Европа в развитието на мрежи от ново поколение, спрямо САЩ и Азия. На Стария континент има твърде много оператори, които са в постоянна битка за клиенти. Те намаляват цените или добавят услуги. Поради тази причина не са успели да се възползват от растежа на мобилното интернет потребление така, както са го направили в САЩ. Големият брой оператори в Европа не може да се задържи още много време и се очаква да започнат сливания или закривания.
В края на дискусията беше отделено малко време и на 5G технологията. Според представителите на Ericsson идеята зад тази мрежа все още е в процес на обмисляне. Тя няма да бъде просто едно подобрение на скоростта. Според тях скоростите, които могат да бъдат постигнати от 4G LTE мрежите са напълно достатъчни (поне до този момент). 5G ще бъде по-скоро комбинация от различен тип връзки и основно комуникацията машина-машина.