
Според Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD) изкуственият интелект ще окаже влияние върху 40% от всички работни места в света. Едни от най-засегнатите места ще бъдат развиващите се страни, които разчитат на евтина работна ръка, за да привлекат предприятия, които да произвеждат стоки в тези места.
В документ, озаглавен „Доклад за технологиите и иновациите през 2025 г.“, който ще бъде публикуван на 7 април, UNCTAD заяви, че световният пазар на изкуствен интелект ще достигне шокиращите 4.8 трилиона долара до 2033 г. Това е приблизително размерът на цялата икономика на Германия. Въпреки че този ръст е много положителен, UNCTAD предупреждава, че ползите могат да останат в ръцете на „малцина привилегировани“ и призовава правителствата да предприемат действия сега.
Въпреки че ИИ ще окаже значително въздействие върху съществуващите работни места, докладът е оптимистичен и по отношение на новите работни места, които ИИ ще създаде, точно както видяхме при предишните индустриални революции. За да изгладят прехода, правителствата ще трябва да дадат приоритет на преквалификацията, повишаването на квалификацията и адаптирането на работната сила.
UNCTAD има и някои съвети за развиващите се страни. Първо, хората се нуждаят от достъп до ИИ на първо място, така че бързите интернет връзки трябва да бъдат предоставени на всички. Тези страни трябва също така да укрепят компютърната си инфраструктура, за да могат да се съхраняват и обработват данни и да се даде възможност за обучение на ИИ. Развиващите се страни трябва също така да изградят своите образователни системи, така че учениците да имат достатъчно ноу-хау, за да започнат висококвалифицирана работа.
За да се справи с предизвикателствата на изкуствения интелект, така че технологията да бъде полезна за всички, UNCTAD заявява, че е необходимо международно сътрудничество и призовава за създаването на общ глобален механизъм, който да предоставя на държавите справедлив достъп до компютърна мощ и инструменти за изкуствен интелект. Тя също така призова за създаване на рамка за публично оповестяване, която да повиши прозрачността и отчетността.
Организацията на обединените нации и свързаните с нея организации са известни с поставянето на амбициозни, граничещи с нереалистичност цели. Като се има предвид фактът, че САЩ намалиха разходите за помощи, а ЕС също ги преосмисля, за да увеличи отбранителния си военен капацитет, за развиващите се страни ще бъде още по-трудно да изградят подходяща образователна система, особено за децата, които зависят от държавните училища.
Снимка: Unsplash
Виж още: ИИ модел официално премина теста на Тюринг за подобна на човешката интелигентност