Високопоставен правителствен служител предупреди, че пускането на Apple Intelligence в Китай ще бъде „труден и дълъг процес“, освен ако производителят на iPhone не си партнира с местна компания за изкуствен интелект. Вместо това работата с китайска компания би била „проста и ясна“. Съобщава се, че Apple е проучвала възможността за използване на собствени генеративни модели на изкуствен интелект в Китай, но високопоставен регулаторен орган категорично е намекнал, че това не би било в интерес на компанията от Купертино.

Всяка компания, която иска да пусне продукт с генеративен изкуствен интелект в Китай, се нуждае от одобрение от регулаторния орган. Financial Times съобщава, че въпросният регулатор току-що е дал доста ясна индикация за това какво очаква правителството в Пекин.

„Apple е изправена пред трудна битка за пускането на свои собствени модели с изкуствен интелект за iPhone и други продукти в Китай, като високопоставен служител в Пекин предупреди, че чуждестранните компании ще се изправят пред „труден и дълъг процес“, за да спечелят одобрение, освен ако не си партнират с местни партньори.“

„Високопоставен служител в Държавната администрация за киберпространството на Китай каза, че ще бъде сравнително „прост и ясен процес на одобрение“ за чуждестранни производители на устройства да използват вече проверени LLM (голям езиков модел, известен още като генеративен ИИ) от китайски групи"“, пише влиятелният финансов ежедневник.

Два източника, цитирани от FT, твърдят, че Apple обмисля да използва свои собствени ИИ модели в Китай, но също така води разговори с китайски технологични компании.

Китайското правителство упражнява строг контрол върху източниците на онлайн информация в страната. Google се изтегли от Китай, след като беше принудена да цензурира резултатите от търсенето, а много други западни платформи са блокирани от Великата китайска защитна стена, включително Facebook, X и Wikipedia. Много термини за търсене се блокират и при използването на местната търсачка Baidu.

Продуктите с изкуствен интелект, разбира се, предоставят друго средство за ефективно извършване на търсене в интернет и е ясно, че правителството иска да може да контролира и тях, като по този начин ефективно принуждава чуждестранните компании да използват одобрени модели, собственост на Китай.

Продажбите на iPhone на Apple в Китай вече рязко спаднаха, след като правителството забрани използването им от официални лица и обяви на гражданите на страната, че да си купят телефон от чуждестранна компания е непатриотично.

Снимка: Unsplash

Виж още: GOG стартира инициатива за запазване на стари РС игри, които да вървят на модерен хардуер