Това, което гледате на телефона или компютъра си в момента, започна преди 34 години. За добро, а понякога и за лошо интернет промени живота на всички ни, а една от най-значимите дати в неговото създаване е 20 декември 1990 г. На този ден английският компютърен учен Тим Бърнърс-Лий пуска в действие първия уебсайт и сървър. Трудно е да си представим, че той е могъл да осъзнае колко много ще промени хода на историята.
Ако потърсите първия уебсайт в Google, много резултати ще ви кажат, че той е стартирал на 6 август 1991 г., но всъщност това е датата, на която светът официално получава достъп до него. Бърнърс-Лий е работил в ЦЕРН, Европейския съвет за ядрени изследвания, и първият уебсайт е бил достъпен само за хора от мрежата на ЦЕРН. Едва през август следващата година сайтът става достъпен за всеки, който има интернет връзка.
Тъй като идеята за сървър е била непозната по онова време, Бърнърс-Лий е трябвало да остави предупредителна бележка за колегите си. Към компютъра NeXT, на който се намирал проектът, бил прикрепен ръчно написан етикет с червено мастило, който съобщавал: „Тази машина е сървър. НЕ Я ИЗКЛЮЧВАЙТЕ!!!“.
По онова време проектът е скромен по обхват. Бърнърс-Лий си е представял уеб предимно като инструмент за учени, които да споделят документи и да си сътрудничат в изследванията. Въпреки това дори на този ранен етап потенциалът на мрежата е очевиден.
И така, какъв е бил първият уебсайт? Съвсем уместно това е ръководство за използване на мрежата, което съществува и до днес. Можете да го разгледате тук. Основната текстова страница включваше връзки към информация за проекта, подробности за това как да получите достъп до документи, използвайки новата система, и инструкции за създаване на собствен сървър.
Това е далеч от това, което щеше да последва, като например снимки на котки, конспиративни теории и безкрайни дебати за това дали една рокля е синьо-черна или бяла и златна. То също така проправи пътя на хиляди новинарски сайтове да ви представят всички последни технологични разработки, така че днес казваме „Наздраве“ за сър Тим.
Снимка: Unsplash/CERN
Виж още: Под успешния геймърски процесор Ryzen 7 9800X3D всъщност се крие доста силициев пълнеж