Ново проучване изследва потенциала на гъсениците да разграждат полиетиленова пластмаса - най-разпространения вид пластмаса в световен мащаб.

Екип от университета Брандън в Канада, ръководен от д-р Брайън Касоун, изследва восъчни червеи - гъсеници на големия восъчен молец (Galleria mellonella). Изненадващо само 2000 восъчни червея могат да изядат цяла найлонова торбичка за около 24 часа. Това е драматична разлика в сравнение със стотиците години, които обикновено са необходими.

„Около 2000 восъчни червея могат да опустошат цяла полиетиленова торбичка само за 24 часа, въпреки че смятаме, че съвместното подхранване със стимулатори на храненето като захари може да намали значително броя на червеите“, казва Касоун, професор по биология на насекомните вредители и вектори в катедрата по биология в университета.

Полиетиленът е най-широко разпространената пластмаса в световен мащаб, като годишно се произвеждат над 100 милиона тона за широк спектър от продукти - от торбички за хранителни стоки до различни форми на опаковки.

Въпреки това той представлява голямо предизвикателство за околната среда поради химическата си твърдост и устойчивост на разлагане. Пълното разграждане на този материал може да продължи десетилетия или дори стотици години. През 2017 г. едно откритие разкри, че тези малки същества могат да се хранят с полиетилен.

Новите изследвания показват, че „гъсениците пластияди“ могат да разграждат пластмасите само за няколко дни, като ги превръщат в телесни мазнини. Екипът на д-р Касоун, използвайки разнообразни научни методи, изследва взаимодействието между восъчните червеи и техните чревни бактерии, за да разбере разграждането на пластмасата. Изследването показва, че восъчните червеи метаболизират погълнатите пластмаси в липиди, съхранявани като телесни мазнини.

„Това е подобно на това да ядем пържола - ако консумираме твърде много наситени и ненаситени мазнини, те се складират в мастната тъкан като липидни резерви, вместо да се използват като енергия“, обяснява Касоун.

Освен биологичните процеси екипът оценява и въздействието на изцяло пластмасовата диета върху здравето на червеите.

Ето и една уловка. Въпреки че восъчните червеи лесно поглъщат пластмаса, изцяло пластмасовата диета е смъртна присъда. Пластмасовите гъсеници не оцеляват в продължение на няколко дни и дори губят маса.

Въпреки това Касоун е оптимист. Той вярва, че могат да създадат „ко-суплементация“ - по принцип добавяне на друга храна, - която не само да възстанови здравето им, но и да ги накара да процъфтяват. Това изследване посочва две вълнуващи възможности за справяне със замърсяването с пластмаса.

„Първо, бихме могли масово да отглеждаме восъчни червеи на съпътстваща полиетиленова диета като част от кръговата икономика“, казва той.

Алтернативно, изследователите биха могли да работят върху възпроизвеждането на процеса на разграждане на пластмасата в лабораторни условия, без да са необходими самите животни. Това означава да се идентифицират точните биологични механизми и ензими, които са отговорни за това, и след това потенциално да се използват в промишлени процеси без самите червеи.

Снимка: Unsplash/Harald Grove

Виж още: Google Maps разкри мистериозен обект с форма на масивен череп, намерен в океана