
Автоматизирана хирургия може да бъде изпробвана върху хора в рамките на десетилетие, твърдят изследователи, след като робот с изкуствен интелект, въоръжен с инструменти за рязане, изрязване и захващане на меки тъкани, успешно отстрани свински жлъчен мехур без човешка помощ.
Роботите хирурзи са били обучени на базата на видеозаписи на човешки медици, които извършват операции, използвайки органи, взети от мъртви прасета. При очевиден пробив в научните изследвания екип, ръководен от специалисти от университета „Джон Хопкинс“ в Балтимор, САЩ, извърши осем операции на свински органи със 100 % успеваемост.
Кралският колеж на хирурзите в Обединеното кралство нарече това „вълнуваща разработка, която дава големи надежди“, а Джон Макграт, водещ експерт по роботизирана хирургия в Обединеното кралство, нарече резултатите „впечатляващи“ и „нови“ и заяви, че „те ни отвеждат още по-далеч в света на автономността“.
Това дава възможност за масово възпроизвеждане на уменията на най-добрите хирурзи в света.
Технологията, която позволява на роботите да боравят със сложни меки тъкани като жлъчните мехури, които отделят жлъчка, за да подпомогнат храносмилането, се корени в същия тип компютризирани невронни мрежи, които са в основата на широко използвани инструменти за изкуствен интелект като Chat GPT или Google Gemini.
Хирургическите роботи са малко по-бавни от лекарите, но са по-малко нервни и начертават по-кратки траектории между задачите. Роботите също така са били в състояние многократно да поправят грешките си в процеса на работа, да поискат различни инструменти и да се адаптират към анатомичните вариации, според рецензираната статия, публикувана в списание Science Robotics.
Авторите от университетите „Джонс Хопкинс“, „Станфорд“ и „Колумбия“ я наричат „крайъгълен камък към клиничното внедряване на автономни хирургически системи“.
Почти всички 70 000 роботизирани процедури, извършвани годишно от Националната здравна служба на Великобритания, се контролират изцяло от хора, като само рязането на кости при операции на тазобедрена и колянна става е полуавтономно. Миналия месец министърът на здравеопазването на Великобритания Уес Стрийтинг заяви, че увеличаването на роботизираната хирургия е в основата на 10-годишния план за реформиране на НЗС и намаляване на списъците с чакащи. Според НЗС в рамките на едно десетилетие девет от всеки десет операции с т.нар. ключова дупка ще се извършват с помощта на роботи в сравнение с една от всеки пет в момента.
При изпитанието в университета „Джонс Хопкинс“ роботите са имали нужда от малко повече от пет минути, за да извършат операцията, която е изисквала 17 стъпки, включително отрязване на жлъчния мехур от връзката му с черния дроб, поставяне на шест щипки в определен ред и отстраняване на органа. Роботите коригирали процедурите си без човешка помощ средно шест пъти при всяка операция.
Макграт, който е председател на управителния комитет по роботика на Националната здравна служба, заяви, че автономната хирургия, макар да е все още на години разстояние, би могла един ден да доведе до това хирург човек да наблюдава няколко автономни роботизирани операции едновременно, като извършва прости процедури като операции на херния или отстраняване на жлъчен мехур по-бързо и с по-голяма прецизност от хората и с по-малко увреждане на околните телесни структури.
Същевременно той предупреди, че автономната хирургия все още е далеч от клиничното приложение, тъй като тестовете върху мъртви свински органи не проверяват способността на роботите да реагират на движението и дишането на пациента, на течаща кръв в оперативното поле, на неволно нараняване, на дим от каутеризация или на течност върху обектива на камерата.
Снимка: Unsplash