Шестнадесет хуманоидни робота от китайската компания за роботика Unitree наскоро завладяха публиката с впечатляващо танцово изпълнение. По време на годишната галавечер на пролетния фестивал роботите изпълниха традиционния танц Янге - народно изкуство от Североизточен Китай - в перфектeн синхрон с танцьорите.
Според китайските медии невероятните умения на роботите да боравят с носни кърпички - ключов компонент на танца - са били най-важният момент, тъй като те са се въртели и са се изстрелвали във въздуха с прецизни движения на ръцете. Представлението оставя трайно впечатление, като демонстрира идеалното съчетание на съвременни технологии и културно наследство.
През януари Unitree пусна нов набор от данни за цялото тяло с отворен код, който позволява на нейните хуманоидни роботи H1, H1-2 и G-1 да се движат по-естествено - дори да танцуват като хора.
Спектакълът „Галавечер на пролетния фестивал“ е режисиран от известния китайски режисьор Джан Имоу и в него участват 16 хуманоидни робота и танцьори от Института за изкуства в Синдзян.
Роботите изпълниха буйния танц Янге, заветна фолклорна практика, облечени в традиционни цветни подплатени якета от Североизточен Китай.
Според Global Times тези роботи са показали невероятна ловкост, като прецизно са въртели носни кърпички, имитирали са движения на човешки крака и са движели плавно кръста си.
В препратка към китайски митологичен прародител компанията нарече този модел Fuxi, което означава сливане на технологиите и културното наследство и обещаващото бъдеще, което иновациите осигуряват. Според Unitree представянето е подчертало не само технологичния напредък, но и красотата на китайските традиции, демонстрирайки потенциала на роботиката в съвременните културни прояви.
Роботите Unitree H1 могат да генерират максимален въртящ момент на ставите от 360 Nm благодарение на усъвършенстваната си технология за контрол на движението на цялото тяло, управлявана от изкуствен интелект.
Те могат да усещат и да се приспособяват към околната среда в реално време благодарение на своята 360° панорамна дълбочинна осведоменост, която гарантира плавни и добре координирани движения. Освен това роботите „разбират“ музиката с помощта на алгоритми с изкуствен интелект, като променят движенията си, за да следват плавно ритъма.
Снимка: Unsplash
Виж още: Vodafone демонстрира първия в света сателитен видеоразговор със стандартен мобилен телефон