
Нова технология, разработена от учени в Китай, може да помогне на хората да оцелеят на Луната.
Учени от Китайския университет в Хонконг, Шънджън, извличат вода от лунната почва и я използват за преобразуване на въглероден диоксид в кислород и химикали за гориво.
Това потенциално може да отвори нови врати за бъдещи изследвания на Дълбокия космос, като намали необходимостта от транспортиране на основни ресурси като вода и гориво чак от Земята.
Лу Уанг от Китайския университет в Хонконг заявява: „Никога не сме си представяли напълно „магията“, която притежава лунната почва“.
Той подчертава, че най-голямата изненада за изследователите е бил осезаемият успех на този интегриран подход.
„Едноетапното интегриране на лунното извличане на H2O и фототермичния катализ на CO2 може да повиши ефективността на използване на енергията и да намали разходите и сложността на инфраструктурното развитие“, добавя Лу.
Неотдавнашен анализ на проби от лунната почва, донесени от мисията Chang'e-5, предполага наличието на вода на лунната повърхност. Ето защо изследователите смятат, че това би могло да позволи на човешките изследователи да използват природните ресурси на Луната за задоволяване на своите нужди, като избягват разходите и логистичните предизвикателства, свързани с транспортирането на тези ресурси.
Разработените по-рано стратегии за извличане на вода от лунната почва обаче включваха множество енергоемки стъпки и не разграждаха СО2 за гориво и други основни приложения.
Най-новата технология, разработена от Уанг и колегите му, ще извлича вода от лунната почва и ще я използва директно за преобразуване на CO2, издишван от астронавтите, във въглероден окис (CO) и водороден газ, които след това могат да се използват за производство на горива и кислород за дишане на астронавтите.
Изследователите разкриха, че технологията постига тази цел чрез нова фототермична стратегия, която превръща светлината от Слънцето в топлина.
Технологията е тествана с помощта на проби от лунната почва, събрани по време на мисията Chang'e, както и симулирани лунни проби и партиден реактор, запълнен с газ CO2, който използва система за концентриране на светлината, за да задвижи фототермичния процес.
Екипът използва илменит, тежък черен минерал и един от няколкото докладвани резервоара за вода в лунната почва, за измерване на фототермичната активност и анализиране на механизмите на процеса. Тази технология обаче все още може да се сблъска с предизвикателства в екстремната лунна среда. Драстичните температурни колебания, интензивната радиация и ниската гравитация биха могли да се окажат основни пречки.
Освен това лунната почва в естествената си среда няма еднороден състав, което води до противоречиви свойства, а СО2 от издишванията на астронавтите може да не е достатъчен, за да осигури основата за всички необходими вода, гориво и кислород, твърдят китайските учени, както се посочва в съобщението.
Уанг подчертава, че технологичните ограничения също продължават да представляват бариера, като настоящите каталитични характеристики все още са недостатъчни за пълноценното поддържане на човешкия живот в среда извън Земята.
Снимка: Unsplash
Виж още: Дори след ядрен апокалипсис Земята си остава по-безопасна за живот от Марс