Марсоходът на НАСА Perseverance се е натъкнал на нещо, което не прилича на нищо друго, открито на Червената планета: скала на зеброви ивици, която се отличава драстично сред прашния прословут червен пейзаж на планетата.
Марсоходът откри необичайния камък с ширина около 19 сантиметра миналата седмица, според изявление на НАСА за откритието, докато апаратът изследваше кратера Джезеро, разположен северно от екватора на планетата, за който се смята, че е бил място на древно езеро и речна делта.
„Научният екип смята, че тази скала има текстура, която не е виждана досега в кратера Джезеро, а може би и на целия Марс“, се казва в изявлението на космическата агенция. „Знанията ни за химичния ѝ състав са ограничени, но според първите интерпретации магмени и/или метаморфни процеси биха могли да са създали нейните ивици.“
Изследователите вече наричат скалата „Замъкът на Фрея“ - намек за скалист връх в Гранд Каньон в САЩ - и предполагат, че тя е дошла от някъде на по-голяма височина, според НАСА. На практика този единичен камък се е търкалял там и не е събрал мъх по себе си.
Замъкът на Фрея не е единственото странно парче скала, която Perseverance е открил тази година в кратера. По-рано това лято сондата се натъкна на стреловидна плоча с малки „леопардови петна“, които биха могли да съдържат съблазнителни доказателства за микроби отпреди милиарди години, когато учените смятат, че на повърхността на Марс може да е имало вода.
Perseverance взе ядрена проба от тази скала, наречена сега „водопад Чейава“, за по-нататъшен анализ. Марсоходът е открил и два други камъка, наречени „Атоко Пойнт“ и „Бунзен Пик“, като и двата могат да съдържат още улики за ранната история на Марс.
Това са все невероятни находки за Perseverance, който кацна на Марс още през 2021 г. и чиято настояща мисия е да открие всякакви доказателства за извънземни микроби, които биха могли да процъфтяват на Марс, когато той е бил по-влажен и топъл.
НАСА се надява, че пробите, които марсоходът е събрал, ще бъдат изпратени обратно на Земята за допълнителен анализ като част от проблемната мисия за връщане на проби от Марс с надеждата, че данните ще ни разкажат повече за марсианския климат преди милиарди години и какво се е случило, за да стане планетата студена и пуста.
Снимка: Unsplash/NASA/JPL-Caltech/ASU
Виж още: Тази съвременна операционна система всъщност може да се побере на дискета (ВИДЕО)