
Учените твърдят, че са открили най-голямото досега сливане на две черни дупки, образувайки една, която е 225 пъти по-масивна от масата на Слънцето, и добавят, че новото откритие „разширява границите“ на разбирането на астрономите за това как се създават черните дупки.
Две черни дупки са се обединили, за да създадат масивната дупка, според LIGO-Virgo-KAGRA Collaboration - международна група, която използва гравитационни вълни за откриване на сливания на черни дупки и която е идентифицирала събитието. Гравитационните вълни се появяват при незначителни изкривявания на пространство-времето, причинени от събития като сливане на черни дупки, заяви групата в прессъобщение.
Едната от черните дупки е била около 103 пъти по-голяма от масата на Слънцето. Другата е около 137 пъти по-голяма от нея. Възможно е тези големи черни дупки да са се образували от още по-ранни сливания - казва в съобщението Марк Ханнам, професор в Университета в Кардиф и член на научната колаборация LIGO.
Дори в рамките на сливането черните дупки се въртят бързо, казват учените. Скоростта им на въртене е около 400 000 пъти по-голяма от скоростта на въртене на Земята. Те се движат с около 80-90 % от максималната възможна скорост.
„Изглежда, че черните дупки се въртят много бързо - близо до границата, позволена от общата теория на относителността на Айнщайн“, казва д-р Чарли Хой, астрофизик, специалист по гравитационни вълни, член на LIGO и постдокторант в Университета в Портсмут, в съобщението за медиите. „Това прави сигнала труден за моделиране и тълкуване.“
Масивната черна дупка е наречена GW231123. Нейните необичайни размери и поведение поставят под въпрос разбирането на учените за формирането на черните дупки, казва Ханнам. Досега най-голямата известна черна дупка, произлязла от сливане, беше с маса около 140 пъти по-голяма от тази на Слънцето.
Откриването на GW231123 отваря врати и за нови пътища на изследване, казват астрономите. Поведението и размерът на черната дупка „разширяват границите“ на настоящите теоретични модели и съществуващите технологии за откриване на гравитационни вълни, заявиха от LIGO-Virgo-KAGRA Collaboration.
„На общността ще й трябват години, за да разгадае напълно този сложен модел на сигнала и всички негови последствия“, казва в изявление д-р Грегорио Каруло, член на LIGO и доцент в Института по астрономия на гравитационните вълни към Бирмингамския университет. "Въпреки че най-вероятното обяснение остава сливане на черни дупки, по-сложни сценарии биха могли да бъдат ключът към разшифроването на неочакваните му характеристики."
Черната дупка е открита през ноември 2023 г., по време на периода на наблюдение от колаборацията LIGO-Virgo-KAGRA. Периодът на наблюдение започна през май 2023 г., а първата част от него приключи през януари 2024 г.
Снимка: Unsplash/LIGO/Caltech/MIT/Sonoma State (Aurore Simonnet)
Виж още: Тази ексклузивна за Китай карта GALAX GeForce RTX се продава в eBay за умопомрачителните 5500 долара