Лекарите успешно трансплантираха 3D отпечатано ухо, направено от човешки клетки, на жена, родена с рядка деформация на ухото. Компанията за регенеративна медицина 3DBio Therapeutics стои зад импланта. Трансплантацията беше част от първото клинично изпитване на технологията и нейният успех бележи голяма стъпка напред за тъканното инженерство.
„Ако всичко върви по план, това ще революционизира начина, по който всичко това се прави“, казва пред The New York Times Артуро Бонила, хирургът по реконструкция на ухото, който ръководи екипа, извършващ процедурата.
Около 1500 бебета, родени в Съединените щати всяка година, имат микротия: състояние, при което едното или двете уши са недоразвити или липсват напълно. 3DBio Therapeutics има текущо клинично изпитване с 11 участници, които тестват ухото ѝ AuriNovo - персонализиран тъканен имплант за заместване на липсващото ухо при тези пациенти.
Обикновено пациентите с микротия имат уши, изградени от ребра или синтетични материали. Вместо това този експериментален процес включва вземане на биопсия от съществуващото ухо на пациента и изваждане на хрущялни клетки. След това тези клетки се отглеждат и 3D отпечатват във формата на ухото на пациента. Ухото продължава да регенерира хрущяла през целия живот на пациентите и тъй като е направено от собствените им клетки, е по-малко вероятно да бъде отхвърлено, казаха от компанията пред The New York Times.
Досега 2022 г. е важна година за напредъка в технологията за трансплантация. През януари лекарите направиха на пациент трансплантация на сърце със свинско сърце, въпреки че пациентът почина няколко месеца по-късно. Други изследователски групи работят върху 3D отпечатани бели дробове и 3D отпечатани кръвоносни съдове. Ръководители на 3DBio Therapeutics казаха пред The New York Times, че смятат, че тяхната технология може потенциално да отпечатва други части на тялото като носове и ротаторни маншети и в крайна сметка сложни органи като черен дроб и бъбреци.
Ушите са по-прости органи и за разлика от черния дроб не са необходими, за да поддържат хората живи, така че пътят към това потенциално бъдеще ще бъде дълъг. „Но все пак е по-реалистично, ако имаш ухото“, завършва пред The New York Times Адам Файнбърг, професор по биомедицинско инженерство и материалознание и инженерство в университета Карнеги Мелън.
Снимка: Pikrepo
Виж още: Diablo Immortal изглежда като всичко, което бихте искали от Diablo на телефона (ВИДЕО)