
През годините търсенето на живот отвъд Земята е накарало учените да изследват много загадки - от метанови шлейфове на Марс до облаци от фосфорен газ на Венера. Но доколкото можем да преценим, жителите на Земята остават сами в Космоса.
Сега екип от изследователи предлага това, което твърди, че е най-силната индикация за извънземен живот, но не в нашата Слънчева система, а на масивна планета, известна като К2-18b, която обикаля около звезда на 120 светлинни години от Земята. Многократният анализ на атмосферата на екзопланетата показва изобилие от молекула, която на Земята има само един известен източник: живи организми като морските водорасли.
„Никой не е заинтересован да твърди преждевременно, че сме открили живот“, казва Нику Мадхусудхан, астроном от Университета в Кеймбридж и автор на новото изследване, на пресконференция във вторник. Все пак, каза той, най-доброто обяснение за наблюденията на неговата група е, че K2-18b е покрит с топъл океан, в който кипи живот.
„Това е революционен момент“, продължава д-р Мадхусудхан. „За пръв път човечеството вижда потенциални биосигнатури на обитаема планета.“
Изследването е публикувано в сряда в Astrophysical Journal Letters. Други изследователи го нарекоха вълнуваща, подтикваща към размисъл първа стъпка към осмислянето на това, което се намира на К2-18б. Никой обаче не е склонен да прави големи заключения.
„Това не е маловажна находка“, коментира Стивън Шмидт, планетарен учен от университета „Джон Хопкинс“. „Това е намек за нещо, но все още не можем да заключим, че този свят е обитаем.“
Необходими са допълнителни изследвания, за да се определи дали K2-18b, която обикаля около звезда, отдалечена на 120 светлинни години, е населена или дори обитаема.
Снимка: Unsplash
Виж още: Това електронно устройство, което всички изхвърляме, съдържа 450 милиграма 22-каратово злато