Анализаторската компания IDC установи, че глобалните доставки на обновени и употребявани смартфони са достигнали 282.6 милиона през 2022 г. спрямо 253.4 милиона през предходната година - това представлява увеличение от 11.5%. Предвид че компании като Apple, Google, Samsung и Nokia предоставят актуализации за по-дълго време на своите устройства, дори телефони на две години могат да работят с най-новия софтуер.

Според IDC този темп на растеж се очаква да продължи до 2026 г., a прогнозите са, че тогава доставките ще достигнат 413.3 милиона с общ годишен темп на растеж от 10.3%.

„Пазарът на употребявани и фабрично възстановени смартфони успя да нарасне с 11.5% през 2022 г. благодарение на възстановяването от 6.1%, на което станахме свидетели на новия пазар за 2021 г.“, казва Антъни Скарсела, мениджър проучвания в Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker на IDC.

„Използваните устройства демонстрират по-голяма устойчивост на пазарни инхибитори, отколкото продажбите на нови смартфони, тъй като апетитът на потребителите остава висок в много региони. Атрактивните цени на тези апарати са от решаващо значение за растежа, тъй като икономиите на разходи остават основното предимство. Въпреки това борбата с инвентара от висок клас поради удължените цикли на опресняване на новия пазар доведе до растежа на цените на употребявани апарати, които скочиха с над 11% през 2022 г.“

Интересно е да се отбележи, че употребяваните смартфони заемат по-голям пазарен дял в останалия свят в сравнение със Северна Америка. През 2022 г. доставките на употребявани устройства съставляват 26% от всички доставки в Северна Америка, но в останалия свят тази цифра е 74%. Това вероятно се дължи на факта, че устройствата втора употреба са по-евтини от закупуването на нови. До 2026 г. IDC очаква доставките на телефони втора употреба да намалеят до 25.1% в Северна Америка и да нараснат до 74.9% в останалия свят.

Освен очевидните ползи от закупуването устройства втора употреба има и екологичен фактор. Въпреки че околната среда може да не е основната причина, практиката да се купуват телефони втора употреба държи телефоните далеч от депата за електронни отпадъци за по-дълго време. В някои случаи, когато телефоните се връщат на OEM производителите, материалите се използват повторно, какъвто е случаят с Apple и нейните роботи за разглобяване.

Снимка: Unsplash

Виж още: Този 7-годишен смартфон най-сетне ще спре да получава ъпдейти