Ако сте сред щастливците, получили ново РС за празниците – поздравления. Винаги е приятно човек да се порадва на нова придобивка, но ако нямате голям опит с малките умни машинки, вероятно се чудите какво точно бихте могли да правите сега с това удивително чудо на техниката.
Ако пък сте някой от така наречените power users, едва ли имате нужда от указания точно по този въпрос, но за сметка на това със сигурност сте наясно, че нещата, които „правите” с едно РС, зависят най-вече от софтуера, инсталиран на него.
А лошата новина тук е, че софтуерът най-често струва пари. И колкото по-качествено, многофункционално и добре поддържано е едно приложение – толкова по-скъпо е то.
За щастие мнозинството платени продукти, като се започне от операционната система, мине се през програмите за редактиране на изображения и се стигне до офис приложенията, си имат доста прилични безплатни алтернативи. Разбира се, изцяло безплатен обяд няма и всяка такава свободна за сваляне програма идва с опредени ограничения. Въпреки това, ако покупката на нов компютър е пресушила до дъно бюджета ви, едва ли ще искате да чакате, докато съберете пари и за съответния софтуер, с който да използвате пълноценно новото си РС.
В такива случаи безплатните програми са отлична алтернатива и в този кратък текст ще ви предложим няколко такива идеи за приложения, които нарекохме „задължително-безплатни” – едновременно свободни за сваляне и необходими за пълноценната работа с всяко едно РС.
Ubuntu Linux или Linux Mint
Днес много от новозакупените компютри (особено в България) идват с предварително инсталирана версия на една от най-популярните безплатни операционни системи в света – Linux.
За хората, които са все още скептично настроени към нея, ще кажем, че Linux извървя дълъг път през годините – от малко груба и трудно разбираема за средностатистическия потребител command line ОС до съвременна операционна система с изчистен, лесен за употреба графичен интерфейс. Що се отнася до въпроса за популярността и поддръжката й – да припомним само, че една ключовите ОС, които доминират мобилния пазар днес, е Linux-базирана – прословутият Google Android.
Разбира се, за идващите от Windows света тази безплатна ОС си има недостатъци, най-вече свързани с несъвместимостта на много от приложенията, с които може би сте свикнали – няма да намерите версия на Microsoft Office за Linux например. Проблеми ще имат и геймърите, тъй като днес почти 100% от РС игрите се правят изключително за Windows.
Въпреки това, ако не сте запален фен на видеоигрите и възнамерявате да използвате компютъра си основно за работа и мултимедийни развлечения (слушане на музика, гледане на филми, обработка на цифрови изображения), Linux е прекрасна и напълно безплатна алтернатива на добрия стар Windows.
Нещо повече – огромна част от приложенията, предназначени за Linux, също се разпространяват под условията на така наречения GNU лиценз, т.е. изцяло свободно.
И тъй като днес Linux идва в много различни форми и размери, ще насочим вниманието ви към две конкретни нейни версии - Ubuntu Linux и Linux Mint. Те са изключително подходящи за потребители, тепърва прохождащи в РС света.
Двете отдавна си съперничат за първото място като най-популярна и достъпна версия на Linux в света, като неотдавна Linux Mint спечели лека преднина, тъй като създателите на Ubuntu решиха да наложат в последните версии на тяхната ОС нов потребителски интерфейс, което не допадна на по-дългогодишните потребители и те отдадоха предпочитанията си на конкуренцията.
Специално Mint е прекрасна алтернатива на Windows, изключително лесна за инсталация и конфигуриране, предлагаща множество опции за използване в настолна или мобилна система.
Firefox / Chrome / Opera
Но да се върнем за момент към необятния свят на Windows приложенията. Ако все пак сте закупили вашия нов компютър с предварително инсталирана версия на операционната система на Microsoft, то значи сте се сдобили и с няколко допълнителни екстри, като например вграден уеб браузър – прословутия Internet Explorer.
В общия случай той би трябвало да е напълно достатъчен за повечето потребители и преобладаваща част от тях дори не се замислят за втори или различен браузър, който да използват в ежедневните си занимания с интернет.
Въпреки това не е зле да се замислите и за алтернатива в това отношение... по ред причини. Разработеният от Google Chrome например в повечето случаи предлага по-високо ниво на сигурност от Explorer, а Firefox и Opera са съответно по-бързи (специално Firefox) и по-леки (Opera) от браузъра на Microsoft.
Трите алтернативи (до една безплатни между другото) предлагат и някои любопитни интерфейсни екстри, свързани с управлението и зареждането на страниците, които могат да ви допаднат повече от все още малко тромавия IE.
Thunderbird
Това е вторият най-популярен и напълно безплатен продукт, дело на създателите на Firefox – Mozilla. Така както Firefox представлява безплатна алтернатива на Internet Explorer, така Thunderbird е многоплатформен конкурент на Microsoft Outlook – е-mail агента вграден по подразбиране в Windows.
Изключително лесен за инсталация и конфигуриране, достъпен за поне пет различни операционни системи – има ли нужда да добавяме повече?
LibreOffice
Хората, следящи развитието на така наречените Microsoft Office алтернативи, може да останат изненадани от факта, че в тази секция препоръчваме LibreOffice вместо станалия нарицателно за безплатен офис пакет OpenOffice. За това си има цял куп добри причини. На първо място LibreOffice изисква много по-малко драстична промяна в работните ви навици от OpenOffice и преходът към него, ако идвате от MS Office, е много по-лесен и плавен.
Точно както оригиналният пакет на Microsoft, той предлага приложения за работа с документи, електронни таблици и презентации. За разлика от OpenOffice той може да се похвали с по-приятен за окото интерфейс, business-ready стил и пъргавина, на която повечето конкуренти могат само да завиждат. Освен това разработчиците от The Document Foundation и LibreOffice общността са разработили десетки допълнителни модули и разширения, които увеличават функционалността на пакета в много насоки.
GIMP
Нямате няколко хиляди долара за Adobe Photoshop? Значи GIMP е вашият продукт! Напълно безплатен и предлагащ огромна част от функциите на станалия нарицателно за дигитална фотолаборатория софтуер на Adobre, GIMP е отлична алтернатива за създаване на уеб графики и маркетинг материали, ретуш на цифрови снимки, обработка на изображения плюс опция за запис в повечето на популярните файлови формати, поддържани и от Photoshop. Ако веднъж опитате GIMP, ще останете изумени от това, колко и какви функции предлага, при това напълно безплатно.
ClamAV / Comodo Internet Security
На финала, но далеч не на последно място задължително трябва да помислите за защитата на вашето ново РС. Разбира се, за платените антивирусни програми трудно може да се намери достойна алтернатива, тъй като ключовото при тях е поддръжката – честотата, с която излизат нови ъпдейти за непрестанно множащите се интернет заплахи. Въпреки това днес в уеб можете да откриете и няколко наистина добри, напълно безплатни пакети, които с малко или почти по нищо не отстъпват на платените си конкуренти.
Две отлични такива идеи са Clam AntiVirus и Comodo Internet Security. Clam е антивирусен софтуер, поддържащ множество платформи – от Windows, през Linux, Mac OS и Solaris. Това го прави незаменим при засичане на троянски коне, малуеър и всякакъв зловреден софтуер върху практически всяка от популярните в момента операционни системи.
Comodo Internet Security пък е пакет за цялостна интернет защита, включващ антивирусен модул и софтуерна защитна стена. Също свободен за сваляне (за некомерсиални цели), неговият единствен по-сериозен недостатък е поддръжката само и единствено на Windows.
Разбира се, освен изброените по-горе програми в интернет можете да намерите още десетки, стотици, потенциално хиляди напълно безплатни приложения, кое от кое по-интересни и полезни. Ще изброим само няколко, като например отличните Media Player Classic и KMPlayer – два от най-добрите мултимедийни плейъри, които можете да намерите – и двата свободни за сваляне.
Какво е съвременно РС без малко музика? А когато става дума за музика и особено когато говорим за МР3, няма как да не споменем легендата WinAmp – също напълно безплатен музикален плейър. На комуникационния фронт интерес вероятно ще представлява безплатният (все още) Skype, а защо не свободният за сваляне My Faster PC – софтуер за поддръжка и оптимизация на вашия компютър.