Марсоходът Perseverance откри доказателства за органични съединения в кратера Джезеро на Марс. Въпреки че това не е нещо, което веднъж завинаги доказва, че на Марс някога е имало живот - тези съединения биха могли да се развият и по небиологичен начин, - резултатите подсказват за изненадващо сложни органични условия за "ключовите градивни елементи за живота" на съседа на Земята.

Марсоходът Perseverance, първият, който изследва кратера Езеро, проучва района от февруари 2021 г. насам. Изследователите смятат, че в басейна някога се е намирало древно езеро, включително делта от река, която някога се е вливала в него. Това е един от най-вероятните региони, в които могат да се открият остатъчни признаци на живот на Марс.

Органичните молекули като тези, наблюдавани в кратера Езеро, съдържат въглеродни и често водородни атоми. Те са основните компоненти на живота, какъвто го познаваме на Земята, въпреки че могат да се развиват и по абиологичен път. "Те са вълнуваща улика за астробиолозите, тъй като често се смятат за градивни елементи на живота", казва за Newsweek съавторът на статията Джоузеф Разел Холис, постдокторант в Лондонския природонаучен музей. "Важното е, че те могат да бъдат създадени от процеси, които не са свързани с живота, какъвто го познаваме, и затова органичните молекули сами по себе си не са доказателство за живот без достатъчно допълнителни доказателства, които не могат да бъдат обяснени с небиологични - или абиотични - процеси."

Марсоходът наблюдава съединенията с помощта на инструмента SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals), който картографира органични молекули и минерали върху скални повърхности. Забележително е, че той откри органични материали във всичките десет цели, които наблюдаваше на дъното на кратера.

"Резултатите ни подкрепят наблюденията на предишни роботизирани мисии до Марс, че Червената планета някога е била богата на органични материали, съединения, изградени предимно от въглерод и водород, и че някои от тези органични материали все още могат да бъдат открити милиарди години по-късно", казва съавторът Джоузеф Разел Холис, астробиолог от Лондон, пред Gizmodo. "Всяко откриване, всяко наблюдение ни дава малко повече информация, която ни приближава към разбирането на историята на Марс и дали той би могъл да поддържа живот в миналото."

Сега, след като изследователите са наблюдавали молекулите, те ще трябва да ги разгледат по-добре в земните лаборатории, за да направят допълнителни заключения за техния произход. "Ако тези проби бъдат върнати в земните лаборатории, ще може да се използва по-разнообразен набор от инструменти за тяхното изследване, включително с по-висока пространствена разделителна способност и с много по-голяма специфичност и чувствителност", пишат авторите. Те ще трябва да изчакат мисията за връщане на проби от Марс (MSR), която не се очаква да стартира от Земята поне до края на 2030 г. Все пак пътуването би трябвало да си заслужава чакането. Досега единствените марсиански скали, които някога сме успявали да изследваме на Земята, са били метеорити.

Снимка: NASA

Виж още: Откриха най-отдалечената активна свръхмасивна черна дупка, наблюдавана някога