Колко интелигентни цивилизации трябва да има в нашата галактика в момента? През 1961 г. американският астрофизик Франк Дрейк, който почина на 2 септември на 92-годишна възраст, излезе с уравнение за оценка на това. Уравнението на Дрейк, датиращо от етап от кариерата му, когато той е бил „твърде наивен, за да бъде нервен“ (както се изрази по-късно), стана известно и носи неговото име.

Това поставя Дрейк в компанията на извисяващи се физици с уравнения, кръстени на тях, включително Джеймс Клерк Максуел и Ервин Шрьодингер. За разлика от тях уравнението на Дрейк не капсулира природен закон. Вместо това той комбинира някои слабо известни вероятности в информирана оценка.

Каквито и разумни стойности да включите в уравнението, е трудно да избегнем заключението, че не би трябвало да сме сами в галактиката. Дрейк остава привърженик и поддръжник на търсенето на извънземен живот през всичките си дни, но дали неговото уравнение наистина ни е научило на нещо?

Уравнението на Дрейк може да изглежда сложно, но принципите му наистина са доста прости. То гласи, че в галактика, стара като нашата, броят на цивилизациите, които могат да бъдат открити по силата на излъчване на присъствието им, трябва да се равнява на скоростта, с която възникват, умножена по средния им живот.

Определянето на скоростта, с която възникват цивилизациите, може да изглежда като догадка, но Дрейк осъзна, че тя може да бъде разделена на по-податливи компоненти.

Той заяви, че общата скорост е равна на скоростта, с която се образуват подходящи звезди, умножена по частта от онези звезди, които имат планети. После това се умножава по броя на планетите, които са способни да носят живот на система, умножено по частта от тези планети, където животът започва, умножено по частта от тези, където животът става интелигентен, по частта от тези, които излъчват присъствието си.

Когато Дрейк за първи път формулира своето уравнение, единственият параметър, който беше известен с някаква увереност, беше скоростта на образуване на звезди - около 30 на година.

Що се отнася до следващия термин, през 60-те години на миналия век нямахме доказателства, че други звезди имат планети, и една от 10 може да изглежда като оптимистично предположение. Въпреки това откритията на екзопланети (планети, обикалящи около други звезди), които започнаха през 90-те години на миналия век и разцъфтяха през този, сега ни карат да сме уверени, че повечето звезди имат планети.

Здравият разум подсказва, че повечето системи от множество планети ще включват една на точното разстояние от своята звезда, за да може да поддържа живот. Земята е тази планета в нашата Слънчева система. В допълнение Марс може да е бил подходящ за изобилен живот в миналото - и може все още да е.

Днес осъзнаваме също, че не е необходимо планетите да са достатъчно топли, за да съществува течна вода на повърхността, за да поддържа живот. Тя може да възникне във вътрешния океан на покрито с лед тяло, поддържано от топлина, генерирана или от радиоактивност, или от приливи и отливи, а не от слънчева светлина. Има няколко вероятни кандидати сред спътниците на Юпитер и Сатурн например. Всъщност, когато добавим спътниците като способни да приемат живот, средният брой обитаеми тела на планетарна система може лесно да надхвърли едно.

Стойностите на членовете към дясната страна на уравнението обаче остават по-отворени за оспорване. Някои смятат, че след няколко милиона години животът ще започне навсякъде, където е подходящо. Това би означавало, че частта от подходящи тела, в които действително протича животът, е почти равна на единица. Други казват, че все още нямаме доказателства, че животът е започнал някъде другаде освен Земята и че произходът на живота всъщност може да бъде изключително рядко събитие.

Снимка: Unsplash

Виж още: Странни дупки на океанското дъно - портал към мистериозен свят?