NASA сподели великолепно изображение на Сатурн, заснето наскоро от космическия телескоп James Webb (JWST).

Първите наблюдения на втората по големина планета в нашата Слънчева система в близката инфрачервена област на JWST показват и няколко от луните на Сатурн: Дион, Енцелад и Тетис.

На изображението самият Сатурн изглежда по-тъмен, отколкото може да се очаква, но това се дължи на инфрачервената дължина на вълната, използвана за наблюдение на небесното тяло, тъй като газът метан поглъща почти цялата слънчева светлина, падаща върху атмосферата.

От друга страна, в ледените пръстени на Сатурн липсва метан, поради което те наистина се открояват и ни предоставят необичайна гледка към шестата планета от Слънцето.

JWST насочи вниманието си към Сатурн като част от упражнение за тестване на потенциала на космическия телескоп за откриване на слаби луни около планетата и нейните ярки пръстени.

"Всички новооткрити луни могат да помогнат на учените да съставят по-пълна картина на сегашната система на Сатурн, както и на неговото минало", заявиха от NASA

Първите резултати са обещаващи, с много детайли, заснети в системата от пръстени на Сатурн.

От NASA заявиха, че още по-дълбоките експозиции ще позволят на изследователите да анализират по-добре някои от по-слабите пръстени на Сатурн, които се състоят от скални и ледени фрагменти, чиито размери варират "от по-малки от песъчинка до няколко, големи колкото планините на Земята".

През последните няколко десетилетия Сатурн е наблюдаван и от други мисии, като например "Пионер 11", "Вояджър 1" и "Вояджър 2" на NASA, космическия кораб "Касини" и космическия телескоп "Хъбъл". Но използвайки своята камера в близката инфрачервена област, мощният телескоп "Уеб", който започна да изпраща зашеметяващи изображения на Дълбокия космос миналата година, предлага на изследователите отличен шанс да задълбочат познанията си за планетата и може би да открият нови черти и характеристики през следващите години.

"Много се радваме, че JWST създаде това красиво изображение, което е потвърждение, че нашите по-дълбоки научни данни също се оказаха добри", казва в изявление д-р Матю Тискарено, старши научен сътрудник в Института SETI, който ръководеше процеса на проектиране на това наблюдение. "Очакваме с нетърпение да се задълбочим в дълбоките експозиции, за да видим какви открития ни очакват."

Снимки: NASA, ESA, CSA, JWST Saturn team

Виж още: Учените откриха съществен елемент за живота в океана на спътника на Сатурн Енцелад

Тагове: