Модерните уеб браузъри са пълни с мощни допълнителни, а понякога и неподозирани скрити опции, но една от най-често пренебрегваните им функции, която може да се окаже изненадващо полезна в определени случаи, се нарича „частно (private) сърфиране”. Въпреки малко противоречивата си слава на „порно” режим тази възможност, използвана по предназначение, ще ви спести не само главоболия, но често и пари.

Инкогнито в интернет

При все че върши отлична работа в опазване специфичните детайли за вашата онлайн активност далеч от любопитни очи, частното сърфиране не може да ви спаси от уеб следене – било то от вашия интернет доставчик, било от някоя корпоративна услуга или правителствена агенция. Ако искате подобно ниво на сигурност, ще трябва да заложите на VPN (виртуална частна мрежа) или да използвате пакет като TOR.

Това, което инкогнито функцията на вашия браузър ви гарантира, обаче е, че всички подробности за текущата ви частна уеб сесия ще останат... ами частни. Тук говорим не само за интернет история, но и за списъци със свалени файлове, онлайн форми, в това число попълнените в тях пароли, бисквитки (cookies).
В момента, в който затворите активния прозорец на браузъра, цялата тази информация се изличава напълно и не може да бъде възстановена по никакъв начин.
Освен за „прикриване на следите” обаче частният режим за сърфиране може да се използва и за други, не по-малко полезни неща.

Неограничен достъп до сайтове с... ограничен достъп

Може би сте попадали на уеб страници, които изискват абонамент за достъп до публикуваното на тях съдържание. Обикновено такива са сайтовете на големи медии като New York Times например. Интересното е, че ако сте новорегистриран техен потребител, това ви дава право на ограничен достъп – например прочитането на 10 статии, след което, ако искате да продължите да използвате услугите на сайта, ще трябва да заплатите искания абонамент.

Ако обаче зареждате всеки път подобни страници в режим „инкогнито”, много  сайтове ще ви разпознават като нов потребител и ще ви дават възможност да се възползвате от промоционалния достъп до съдържанието им отново и отново.

 

Сигурност и пак сигурност

Темата за опазване на личната информация при сърфиране онлайн скоро няма да изгуби актуалност и макар „частният” браузър режим да не е най-добрият метод в това отношение, той все пак може да ви е от полза при определени обстоятелства. Ако, да речем, ви се наложи да използвате уеб банкиране от незащитен/публичен компютър или просто искате да ъпдейтнете Facebook профила си, без да се опасявате, че някой ще научи паролата ви за него, стартирането на инкогнито сесия е много добра допълнителна мярка за сигурност.

 

 

Дори и ако става дума просто за проверка на интернет пощенската ви кутия, използването на „частен режим” за сърфиране е препоръчителен, ако компютърът, от който го правите, не е достатъчно сигурен или е „за общо ползване”.
В случаите, когато търсите информация по... чувствителни теми от семейното си РС, инкогнито сърфирането е изключително полезна опция – дори и да не става за тривиални неща, като сайтове/филми за възрастни. Да речем, че смятате да поръчате онлайн подарък – изненада за половинката си, едва ли бихте искали тя случайно да разбере за това от интернет историята на браузъра ви.

Частно сърфиране? Как?

Всеки от популярните в момента интернет браузъри поддържа споменатия режим – разликите се заключават в методиката за активирането му и в специфичното наименование.

 



Internet Explorer InPrivate
Бързата клавишна комбинация за активиране на InPrivate режима в браузъра на Microsoft е Ctrl+Shift+P, а от Tools менюто можете да го включите, избирайки InPrivate Browsing. Ако не виждате лентата с менюта на Internet Explorer, можете да я визуализирате, натискайки Alt.

 



Firefox Private Browsing
В популярния Mozilla браузър комбинацията от клавиши за стартиране на частна сесия е същата както и в Internet Explorer – Ctrl+Shift+P. В менюто Tools също ще намерите опция за активирането му: Start Private Browsing.

 

 



Chrome Incognito
Всъщност това е единственият браузър, който нарича частния режим „инкогнито”. Стартирането му става или с клавишите Ctrl+Shift+N, или с New Incognito Window от менюто с инструменти (зъбчатото колело в горния десен ъгъл на браузъра).

 

 



Safari Private Browsing
Тук клавишна комбинация не е предвидена. За да стартирате частния режим на сърфиране, ще трябва да щракнете върху Safari в меню лентата и да изберете опцията Private Browsing.

 

 



Opera Private
Този браузър ви дава възможност за избор – можете да стартирате частна сесия в нов прозорец или в рамките на вече активния (private tab). Ако щракнете с десен клавиш върху бутона за отваряне на нова вътрешна секция (tab), това става с New Private Tab. Ако пък искате да започнете инкогнито сърфиране в отделен прозорец, можете да го направите с клавишната комбинация Ctrl+Shift+N. Иначе в системното меню ще откриете и двете опции в секцията Tabs and Windows.

Тагове: