Спомня ли си някой култовия Netscape Navigator и как той изглеждаше в началото на 90-те години на миналия век? Как въобще изглеждаше световната мрежа, която тогава наричахме с гръмкото world wide web?
Сравнително рехава структура от статични, HTML-базирани сайтове, изобилстващи от текст, но почти без илюстрации, какво остава за ефектни анимации, видео и звук.

От тогава до сега интернет извървя наистина дълъг път – толкова дълъг, че понякога дори не можем да си дадем ясна сметка за изумителната еволюция, която световната мрежа преживя за последните относително скромни две десетилетия.

Разбира се, това е процес с толкова мащабни и трудни за обхващане пропорции, че малко хора са способни да го осмислят в цялост. Ако все пак сте готови за малко предизвикателство в това отношение – ето ви някои от най-ярките примери за изумителните, направо футуристични неща, които умеят съвременните интернет браузъри. Сравнете ги със скромния, направо неугледен Netscape отпреди 20 години и перспективата просто ще преобърне представите ви.

Убийствено 3D

Ако навремето сте били прехласнати от първите примитивни флаш анимации, съживили статичните и скучни допреди това уеб страници, то уникалните възможности за визуализация на пълноценна триизмерна графика, която съвременните браузъри предлагат, буквално ще ви вдъхнови и провокира да мечтаете за един бъдещ, по-добър и реалистичен уеб.

 



Ако хардуерът на компютъра или компютърното ви устройство е достатъчно съвременен, а интернет връзката ви – бърза, поддръжката на актуални протоколи за уеб визуализация, като WebGL, JavaScript API и други, ще превърне браузъра ви в прозорец към един нов, ослепително бляскав 3D свят.
Вижте например тестовата страница на Internet Explorer (и по-конкретно демото Hover!), сайта с експерименти Chrome Experiments (особено етюда Cathedral ) или изцяло уеб-базирания и изглеждащ прелестно вариант на легендарната игра Quake 3. Ако пък сте почитатели на Firefiox, не бива да пропускате венеца на усилията, които Mozilla полагат в последно време по отношение подобряването на 3D производителността му – страхотното Citadel демо, разработено от култовото студио Epic Games.

Комуникация лице в лице

Забравете за Skype, Viber и подобните им приложения. Те вече не са ви необходими, в случай че искате бързо и лесно да общувате с близките, приятелите и колегите си, било то само с глас, било с телеконферентна връзка или да разменяте файлове с тях, споделени на peer-to-peer принцип. Всичко това вече можете да правите и директно в браузър среда благодарение на факта, че актуалните версии на Chrome, Firefox и Opera поддържат протокола WebRTC, базиран на новия HTML5.





За да се възползвате от всички тези уникални възможности за комуникация, не се нуждаете дори от инсталиране на допълнителни добавки (plugins) – просто зареждате някоя от страниците (уви, все още относително малко), поддържащи подобни услуги, и сте готови за разговор!



Видео възпроизвеждане

И като заговорихме за отказване от странични програми, които да изпълняват определени функции и замяната им единствено със средства на любимия ви браузър, една от най-перспективните опции в това отношение са услугите за нативно (без нужда от външни добавки – plugins) възпроизвеждане на видео, предлагана от HTML5.

 



Макар все още слабо разпространена, новата версия на популярния „език на уеб” един ден вероятно ще измести странични протоколи, изпълняващи тези функции, като Windows Media Player и Flash. Големите уеб портали за видео споделяне като YouTube например вече предлагат специален HTML5 режим като опция.
Това, което основно спъва по-широкото възприемане и разпространение на HTML5 услугите за видео възпроизвеждане, е липсата на официален алгоритъм за копирайт протекция. Да, всичко отново опира да досадните DRM и докато световният WWW консорциум не реши този проблем по задоволителен за тях начин, вероятно скоро няма да гледате втория сезон на House of Cards директно от страницата на Netflix.

Редакция на файлове

Трябва ви богат на функции, гъвкав и лек редактор за цифрови изображения. Опитайте Pixlr – изумително мощен конкурент на продукти от тежка категория като Adobe Photoshop, работещ изцяло в браузър среда!
Тези, които имат нужда от инструменти за аудио редакция, пък спокойно могат да разчитат на сайтове като Soundation и TwistedWave, които също могат да се използват изцяло в уеб среда – нужен ви е само и единствено браузър.

 



Добре познати примери са и услуги като Google Drive и Office Web на Microsoft – на практика мощни офис пакети за работа с документи и електронни таблици, базирани изцяло в уеб.

Липсват ви възможностите за създаване на ефектни бизнес презентации? Опитайте Prezi  и бързо ще забравите за тромавия офлайн PowerPoint.


Не само онлайн...

Да, казвате си – всичко това е прекрасно, но за да работи, е необходимо едно задължително условие: наличие на постоянна (и колкото може по-бърза) интернет връзка!

Това е така, но и не е така. Повечето големи софтуерни компании, разработващи подобни браузър-базирани услуги, вече предлагат пълноценни възможности за офлайн работа. Google например го прави за всички апликации, работещи в Chrome среда. Така можете да разглеждате и редактирате документи и електронни таблици без връзка с мрежата. След това при първото свързване към интернет всички редакции се синхронизират с онлайн версиите на съответния файл напълно автоматично.

 



Всъщност възможностите на Chrome в това отношение са толкова мощни и разнообразни, че Google на практика превърнаха браузъра си в пълноценна операционна система, известна като Chrome OS.
Тя, разбира се, е разработена така, че да се възползва максимално от постоянната връзка с интернет, но в последните си версии чудесно работи и в офлайн режим – с някои ограничения.
Единственият й по-сериозен минус за момента сякаш е неспособността й да стартира класически Windows приложения, но кой знае – това положение може да не е вечно.

Тагове: