Неограничен достъп до огромна библиотека с филми и други развлекателни програми само срещу около 8 долара месечно, при това достъпна върху огромен спектър от устройства – настолни и мобилни компютри, смартфони, таблети, игрални конзоли – каквото имате подръка (буквално).

Звучи доста изкусително, нали? Има само една малка подробност – в голямата си част подобни услуги (като Netflix, Hulu или BBC iPlayer) просто не са достъпни извън територията на САЩ и Канада. Порталните сайтове за достъп до тях са така настроени, че филтрират трафика към и от тях – установят ли, че вашият интернет адрес е от страна извън официално поддържаните, единственото, което ще получите, ще е любезно извинение за неудобството.

За щастие тези георестрикции има начин да бъдат заобиколени и той не е нито много сложен, нито (както смятат много хора) прекалено скъп.
Най-краткото му наименование е VPN, а зад него се крие малко по-сложен термин, разшифроващ се като „виртуална, частна мрежа”.

 

VPN за начинаещи

Естествено основното предназначение на VPN услугите не е да ви осигуряват достъп до „забранени” развлечения – точно обратното. Далеч по-масовият вариант за употребата им е свързан с личната и корпоративна онлайн сигурност, тъй като виртуалните частни мрежи се използват главно за защитаване на интернет трафика от неоторизиран достъп.
Повечето големи компании и държавни учреждения в света предлагат безплатно тази услуга на работниците и служителите си, като крайната им цел, разбира се, е да защитят максимално ценните данни, с които те оперират, от злонамерен достъп или просто от изтичане в интернет.
Принципът на действие на VPN, най-просто казано, е следният – този вид услуги пренасочват входно-изходния интернет трафик от вашата локална машина към уеб (и обратно) през специален „тунел”, който е защитен от комплексен криптиращ алгоритъм. Така дори данните, които прехвърляте през него, да бъдат прихванати по пътя (обичайна хакерска практика), те си остават защитени, тъй като са били предварително шифровани.
Използването VPN е силно препоръчително, когато боравите с важна фирмена информация, особено когато сте на път или в движение. В такива случаи често ще ви се налага да използвате не особено сигурни, публични безжични мрежи за достъп до интернет, които сравнително лесно могат да бъдат компрометирани.

„Безплатен” обяд

Както вече споменахме, една голяма част от големите компании и държавни учреждения предлагат безплатно VPN услуги на служителите си. Макар да не е съвсем „без пари”, на вас като „краен потребител” VPN достъпът ви излиза напълно безплатно – работодателят ви поема разходите в името на повишената сигурност на информацията, с която работите.

 


Ако обаче не сте сред щастливците, използващи подобен вид корпоративни услуги, това не означава, че трябва да се откажете от идеята за сигурен и удобен достъп до интернет през VPN. Днес съществуват множество независими компании, предлагащи срещу определена месечна такса VPN услуги. Някои от най-популярните са Banana VPN, Black Logic, LogMein Hamachi, Strong VPN.
Всички те ви гарантират сигурно уеб сърфиране на цена от 15 до 20 долара месечно.
Разбира се, това не е разорително много, но не е и малко, особено ако сте частен потребител и възнамерявате да се възползвате от една друга полезна екстра на виртуалните частни мрежи, а именно възможността за достъп до георестриктирани онлайн услуги, които те предлагат.
Тъй като на практика VPN работят на принципа на пренасочване на трафика, една голяма част от тях реално могат да прикрият успешно оригиналния ви IP адрес. Така сървърът на услуги като Netflix или Hulu няма да регистрира, че не сте потребител от страна извън официално поддържаните (САЩ, Канада, Великобритания и една шепа други).
Разбира се, тук като допълнителен бонус получавате и възможността да сърфирате в уеб абсолютно анонимно, така че спокойно можете да прибавите и това към плюсовете на VPN услугите.
Проблемът тук е, че подобен метод за достъп е леко непрактичен, особено ако не става дума за класически случай на използване на виртуална частна мрежа (т.е. за защита на интернет трафика ви от неоторизиран достъп).
От една страна, пренасочването му през виртуална мрежа може да доведе до спад в скоростта на интернет връзката ви, който може да е драстичен, в случай че вашият VPN доставчик не разполага с достатъчно свободен капацитет (VPN концентратори).
От друга, месечните такси на повечето независими VPN доставчици никак не са малки (както казахме от 15 до 20 и повече долара). Прибавете ги към таксата за достъп до съответната онлайн услуга (Netflix, Hulu, BBC iPlayer) и крайната цена, която ще трябва да заплатите, става неприятно висока.
За щастие в това отношение съществува и една трета алтернатива, която съчетава плюсовете на VPN анонимността по отношение на използвания IP адрес с атрактивна цена и гъвкави възможности за използване.

Най-доброто от два свята

Става дума за услуга, наречена UnoDNS. Тя е изключително лесна за използване, бърза и напълно безплатна (уви, само за първите 8 дни от пробния период). Дори и да решите да се абонирате за нея, обаче тя пак ще ви излезе почти наполовина по-евтино от всяка друга опция за независим VPN достъп, като при това ще ви предложи гъвкава схема на заплащане в зависимост от това, дали в крайна сметка искате и VPN или само опция за достъп до георестриктирани сайтове от страни извън САЩ и Канада.

 


Всъщност, строго погледнато, в този случай UnoDNS използва малко по-различен метод за интернет достъп от типичните VPN услуги.
Вместо да изгражда „виртуален тунел”, през който да пренасочва онлайн трафика ви, UnoDNS конфигурира потребителски DNS сървър върху вашето локално устройство (РС, смартфон, таблет, гейм конзола).
Добрата новина е, че това е изключително проста операция, която не изисква инсталацията на някакъв допълнителен софтуер. Още по-добрата е, че когато пренасочва входно-изходните пакети с данни, UnoDNS е хирургически точен – той филтрира само и единствено трафика от и към георестриктирани сайтове, като Netflix, Hulu, BBC iPlayer, Pandora, Spotfy и цял куп други подобни услуги. Всъщност списъкът с подобни сайтове, до които UnoDNS осигурява достъп, е, меко казано, внушителен и наброява повече от 140 различни канала!
На финала най-добрата новина относно UnoDNS – месечната цена за достъп е само 5 долара – тъй като това на практика не е VPN услуга, а само вид “анонимайзър”.
В случай че искате и VPN достъп в пакета, UnoDNS предлага и такъв под формата на алтернативна опция за достъп, която, разбира се, е по-скъпа.