Вик Гундотра, ръководител на Google+, напусна компанията. Той беше част от Google в продължение на 8 години, но както написа в своя блог, „време е за ново приключение“. Овакантената позиция ще бъде заета от Дейвид Бесбрис, който до този момент беше вицепрезидент на инженерния отдел на компанията. Напускането на Гундотра идва в момент на преструктуриране на отдела, а преди него бяха освободени няколко продуктови мениджъри.

 

Google+ беше пусната през 2011 г., но до този момент не успя да застраши сериозно лидерската позиция на конкурента Facebook. Социалната мрежа на Google има няколко интересни предимства спрямо творението на Марк Зукърбърг – възможност за създаване на специални групи (circles), в които да се споделя по-специфичен тип информация, нo и сериозна интеграция с Hangouts. Google+ също обединява услугите на компанията в един акаунт – по този начин потребителите не е нужно да влизат с отделно потребителско име и парола в Gmail и YouTube например. Към днешна дата все още не може да се определи точно колко е популярна тази социална мрежа, но през октомври 2013 г. Гундотра обяви, че в нея всеки месец има 540 млн. активни потребители. Но тази цифра беше подложена на сериозен дебат.

 

 

Въпреки че Гундотра не оповести причина за своето напускане, от TechCrunch смятат, че тя е вътрешно разтърсване на позициите на социалната мрежа. По всичко личи, че Google може би ще се отдалечи от първоначалната стратегия за Google+. Може би дори мрежата вече няма да се разглежда като продукт, който ще си съперничи с Facebook и Twitter, a агресивното й налагане ще бъде преустановено. Според информация на TechCrunch 1000-1200 от основните служители в Google+ ще бъдат разпръснати в други отдели. Hangouts ще премине под шапката на Android, където вероятно ще се озове и екипът, отговарящ за системата за снимки в Google+ - това означава, че талантливите служители и ще продължат работата си в други отдели.

 

Разбира се, отдръпването от Google+ беше отречено от компанията в официално обръщение. Въпреки това новината звучи логично. Социалната мрежа не успя да събере масивната потребителска маса, с която да е сериозен конкурент на Facebook, а агресивната й интеграция само ядоса потребителите. Към момента не е ясно точно какво ще се случи със социалната мрежа, а най-вероятно и от Google все още не са взели финално решение. Самите TechCrunch определят проекта като „почти мъртъв“. По-скоро става въпрос за драстично оттегляне на вниманието от него. Предстоят интересни, но не и безпроблемни времена за социалната мрежа на Google. Използвате ли Google+? Какво е мнението ви за тази социална мрежа?

Интересно: Погледнете в миналото с Google Street View

Тагове: