Нашата обиколка в търсене на „хората, които градят цифровото бъдеще на България“ приключва в морската ни столица Варна, където срещнахме готините хора от VarnaLab. VarnaLab е място, в което се провеждат обучения, преподава се, използва се за споделено работно място, случване на събития и други приятни неща.

Идеята за VarnaLab се е зародила спонтанно, когато Борис Филипов (Боби) открил сайта hackerspaces.org и забелязал, че само в София има такова място за цяла България. Малко след това създава анкета, с която да провери дали има достатъчно хора, които искат да има такова място и във Варна и колко пари биха отделяли на месец, за да го има.

d

За няколко дни анкетата обикаля много хора и се събират достатъчно положителни отговори. Боби организира две поредни срещи на живо, за да се запознаят бъдещите лабъри. На втората те събират първия членски внос и започват да търсят място за хакерспейса.

Създава се публична таблица с отчета и се започва с членския внос от тип "всеки дава толкова колкото иска". След повече от четири години таблицата и размерът на членския внос остават непроменени.

След първоначално събрания капитал Димитър Георгиев (Митака) намира помещение, което се дава под наем в близост до дома му и което може би ще бъде подходящо за целта. Така VarnaLab вече си има своя бърлога. Всъщност в началото хакерспейсът е нямал име и чак по-късно създателите му избират настоящото.

Целта на VarnaLab е да бъде отворено независимо физическо пространство, което да предоставя възможност на хората да се развиват, общувайки и споделяйки знанията си. Конкретна дейност няма, т.е. всеки го използва по различно предназначение.

Например за работно място за фрийлансъри, уроци по рисуване, място за стартиране на бизнеси, организиране на събития с цел споделяне на знания за програмиране, различни хакатони - за направа на игри, за разучаване на някоя нова технология, организиране на workshop-и за фенове на хардуер, често се играят игри в мрежа и не само, гледане на чуждестранни технологични лекции и още, и още. Пълен списък на събитията могат да се видят от календара на лаба в сайта.

 

Продължава на страница 2...

 

d

 

Лекторите във VarnaLab са самите членове, т.е. всеки е и учител, и ученик. Всеки има какво ново да научи и всеки има уникална гледна точка. Затова и няма конкретни изисквания за лектори. Ако някой иска да направи лекция (дори не е нужно да е плащал членски внос), обявява я писмено в мейл листата или на място и ако има хора на нея, значи е интересна темата. Ако няма - лекторът вижда, че няма интерес, и повече не прави на тази тема. За хората от VarnaLab всеки, който допринася за лаба по някакъв начин, се нарича член на лаба.

Зададох два въпроса на Иван Куков от VarnaLab, по които исках да чуя мнението му: „Смятате ли, че Варна може да бъде благоприятна почва за стартиращи компании и да стане достоен конкурент на София в това отношение?“ и „Какво трябва да се промени в България, за да имаме повече успехи в технологичната сфера?“. Ето какви отговори получих от Иван:

„Варна, както и всеки друг град в България, вече е благоприятна среда за стартиране на бизнес. Имаме достатъчно бърз интернет, достъп до толкова много знания, че само е нужна малко смелост и упоритост и нещата са готови да тръгнат в някаква посока.

Засега трудно се конкурираме със столицата поради факта, че там са съсредоточени офисите на повечето големи компании, но в лицето на София не виждаме конкуренция, а по-скоро приятел, който до голяма степен е извървял част от стъпките, по които тръгваме и ние. За щастие хората стават все по-отворени към споделяне на знанията си, а това допринася за все по-бързото развитие на ИТ обществото в България. Няма как и да не споменем Светлин Наков и неговия Софтуерен университет, който публикува всичките си лекции свободно в интернет. Това е голям плюс за много хора.“

На втория ми въпрос Иван отговори така:

„България просто трябва да продължи в същата посока - акселератори, софтуерен университет, бърз интернет, ниски данъци, все повече хакерспейси и подобни места за споделяне на знания. Има естествено неща, върху които трябва да помислим. Например като страна с по-нисък стандарт основна движеща сила за младите хора и като цяло за новите компании е бързата печалба. Историята показва, че не това е най-важното. Поне не в началото.“

Създателите на VarnaLab смятат, че трябва да се говори по-често и на повече места за хакерспейса. Според тях много хора нямат представа, че подобно място съществува във Варна.

„VarnaLab е за хората, а не обратното. VarnaLab ще се развива толкова, колкото общността реши. Винаги сме казвали, че ако лабът не успява да си плаща сметките, значи няма достатъчно хора, които да виждат смисъл от лаба, а ако няма смисъл от лаба, то него няма защо да го има.”

Дойде време и за традиционния ми въпрос: „Какво бихте казали на младите хора, които искат да се занимават с нови технологии, програмиране, да основат стартираща компания... и изобщо да осъществят своята идея на практика?“

Младите хора, които искат да се занимават с нови технологии, трябва да правят само едно - да се занимават. Колкото повече се занимават, толкова по-близо са до целта. Но трябва да знаят нещо много важно - това, което правят, е нужно и да им харесва. Когато им харесва, това ще личи и в крайния продукт. А един краен продукт, направен с любов, няма как да не е успешен.